Predsjednik Republike Srpske Milan Jelić rekao je juče da se Deklaracijom o opredjeljenju RS za demokratsko uređenje i evropsku budućnost BIH, koju je predložio Narodnoj skupštini, potvrđuje da se izgrađivanje i provođenje politike mora vršiti „u organima i institucijama sistema, na demokratskim načelima, javno i odgovorno“.

Predsjednik Republike Srpske Milan Jelić rekao je juče da se Deklaracijom o opredjeljenju RS za demokratsko uređenje i evropsku budućnost BIH, koju je predložio Narodnoj skupštini, potvrđuje da se izgrađivanje i provođenje politike mora vršiti „u organima i institucijama sistema, na demokratskim načelima, javno i odgovorno“.

OHR ćuti

OHR još nema komentar ili stav u vezi s odlukom Vlade Republike Srpske kojom je Srebrenica proglašena područjem od posebnog ekonomskog interesa, jer je potrebno „detaljno vidjeti tu odluku“, izjavila je juče portparol banjalučke Kancelarije OHR Ljiljana Radetić.

– U izgrađivanju zajedničkih opredjeljenja potrebno je da učestvuju sve političke snage koje su za mir, demokratiju i otvaranje perspektive za budući život u BIH. Konačno, trebalo bi zaustaviti sve negativne tendencije, a sva ključna pitanja – politička, ekonomska i socijalna moraju se rješavati u duhu tolerancije, odnosno dogovorom, kompromisom i konsenzusom, rekao je Jelić pred poslanicima Narodne skupštine RS, obrazlažući potrebu donošenja Deklaracije.
Izlažući pred poslanicima Jelić je pojasnio da ovom deklaracijom poslanici ne daju samo ocjenu političkog i bezbjednosnog stanja, već potvrđuju i opredjeljenje o neophodnosti odbacivanja zahtjeva predstavnika bošnjačkog naroda koji nastoje da, na iskrivljenoj slici tragičnih sukoba, izazovu nasilne i radikalne promjene ustavnog uređenja BIH na štetu RS i njenih građana.
– Narodna skupština trebalo bi da osudi i sve oblike neprihvatanja i obezvrijeđivanja RS, zahtjeve za ukidanje njenih nadležnosti i institucija i stvaranje lažne kolektivne predstave o dobrim i lošim, agresivnim i mirotvornim, demokratskim i nedemokratskim narodima u BIH, istakao je predsjednik RS.
Ovaj dokument obavezuje da se nikome, pa ni pojedinim predstavnicima bošnjačkog naroda, neće dozvoliti radikalizacija međuentitetskih i međunacionalnih odnosa, koja objektivno usporava ili sprečava napredak u reformskim i demokratskim procesima i evroatlantskim integracijama.
– Sve naglašenijoj nacionalističkoj i ratnohuškačkoj retorici, ispoljavanju mržnje prema srpskom narodu i rušilačkom odnosu koji ne uvažava RS odlučno se treba suprotstaviti svim institucionalnim, političkim i demokratskim sredstvima, poručio je Jelić.
U deklaraciji se navodi da Narodna skupština posebno treba da naglasi prihvatanje evropskog puta BIH, kao demokratske i zajedničke države, pod uslovom da taj put ne ugrožava postojanje i suštinu ustavnog uređenja RS. Predsjednik Jelić je rekao da zbog svega navedenog smatra opravdanim donošenje predložene Deklaracije.
Nakon Jelićevog govora otvorena rasprava o tekstu Deklaracije u kojoj se pokazalo da su poslanici bošnjačkih stranaka bili protiv donošenja Deklaracije. Prema ranijim izjavama političkih lidera stranaka u RS, koji su podržali Deklaraciju, izvjesno je da će poslanici u NS Rs sa velikom većinom usvojiti ovaj dokument.
Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik izjavio je da je u toku priprema informacije koja se odnosi na zločine nad Srbima na prostoru čitave BIH.
Dodik je, odgovarajući na pitanje poslanika SDS Laze Marića u NS RS zašto do sada niko nije odgovarao za zločine počinjene u Sijekovcu, istakao da je riječ o obimnom materijalu i da će ova informacija, kada se nađe na dnevnom redu parlamenta Srpske, biti sveobuhvatna.
– Radi se o informaciji koja se odnosi na zločine nad Srbima na prostoru čitave BIH, rekao je Dodik u okviru tačke dnevnog reda aktuelni čas.
Poslanici su uvrstili u dnevni red sjednice, koja je počela juče, razmatranje informacije o dosadašnjem toku reforme policije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari