– Gostovanjem u Strazburu, na oduševljenje mnogobrojne sjeničke dijaspore iz Francuske, ali i iz Nemačke i Holandije, članovi Kulturno-umetničkog društva ‘’Jedinstvo’’ iz Sjenice, prikazali su deo kulturne baštine svog kraja.

Kulturno-zabavni program Sjeničana, koji je nazvan ‘’Bošnjačko-francusko posijelo’’, privukao je pažnju, ne samo sjeničke dijaspore, već i Francuza iz Strazbura, a programu je prisustvovao i predsednik strazburške opštine Hoenheim Vinsent Debs. To je bila i prilika za unapređenje, pre par godina uspostavljene kulturne saradnje između dva grada, za koju je najviše zaslužan poznati sjenički humanista, inače predsednik Udruženja BiH u Strazburu, Aljo Salihagić. U zvaničnom delu programa, on je pozdravio goste, poželevši im srdačnu dobrodošlicu, a u ime izvođača, opštine Sjenica i svoje, prisutne je pozdravio zamenik predsednika opštine Sjenica, Mensur Gičević.

– Želja nam je bila da dođemo kod vas, da vidimo kako živite, gde radite, a takođe i da vas ovim programom približimo Sandžaku i Sjenici, odnosno vašem zavičaju. Nadam se da ćete u predstojećim trenucima, barem na kratko, zaboraviti na geografsku udaljenost, i uživati u lepotama, našeg zajedničkog zavičaja, koji se ogleda u predstojećem programu, rekao je Gičević. Potom je usledila simbolična razmena poklona. Primajući poklon sliku sjeničke stare čaršije, autora Riza Tokovića, vidno oduševljen, glavni domaćin i organizator, predsednik Udruženja BiH u Strazburu, Aljo Salihagić je uz zahvalnost rekao: ‘’Ova slika me vraća u detinjstvo, kada sam, u ovde prikazanoj, sada porušenoj pekari, kupovao lepinje’’. Zauzvrat, Salihagić je Gičeviću poklonio prigodan suvenir Strazbura u bakrorezu.

Na teme o zavičaju iz zavičaja, odlomcima proznog i poetskog književnog stvaralaštva zavičajnih pisaca sjeničkog kraja, prisutne su podsetili voditeljski par kulturno-zabavnog programa, Indira Tandirović i Ermedin Kolašinac, kao i sjenički glumci, Edo Mašović, Safet Mujagić, Sedat Mašović i Selma Ljajić, koji su izvodili inserte iz predstave ‘’Ramiza’’, autora Muhameda Abdagića, i ‘’Svjedok’’ Murata Baltića. Folklorni ansambl je prikazao narodne igre iz sandžačkog i bosanskog kraja, a „Sjenički tamburaši“ su se predstavili na najbolji način, svojom muzikom i zavičajnim melodijama. Dobro poznate sevdalinke, ali i druge, dobre stare zabavne i narodne pesme, izvodili su: Fiko Zeković, Sabahudin Selmanović, Asmir Muhadžer, zatim sjenička zvezda u usponu Mirza Šoljanin, Zlatko Knežević, ali i proslavljeni Ćazim Čolaković, koji je specijalno zbog Bošnjačko-francuskog posijela, iz Frankfurta doputovao u Strazbur. Zabava je trajala do ranih jutarnjih sati u prepunoj sali, čiji je prostor odisao veseljem, ali i setom istovremeno; čiji je vazduh bio ispunjen radošću ali i sa dominantnom, za dijasporu karakterističnom nostalgijom.

Smešteni u dvadesetak, sjeničkih i bosanskih domova u Strazburu, Sjeničani su tamo proveli tri nezaboravna dana. U grupama sa svojim domaćinima, koji su im otvorili, ne samo svoje domove već i svoja srca, oni su za to kratko vreme uspeli da obiđu osnovne strazburške znamenitosti, među kojima nezaobilaznu, drugu po veličini Katedralu u Evropi, ali i Savet Evrope, Međunarodni sud pravde i slično. To je svakako bila prilika i za nezaboravne šoping ture. Kod kulturnih radnika Sjenice, predstavnika vlasti i starijih članove KUD-a, ova inostrana turneja je evocirala uspomene na neka srećnija vremena, a za najveći deo mladih članova sjeničkog Kulturno-umetničkog društva, to je bila prva prilika za izlazak van granica svoje zemlje, neko pozitivno, za njih novo iskustvo i sasvim sigurno draga uspomena koju će dugo pamtiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari