Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim Ljajić sastaće se danas u Hagu sa glavnim tužiocem tog suda Seržom Bramercom, potvrđeno je iz više izvora u Beogradu i Hagu.
Iako su planovi za sastanak u haškom i u srpskom tužilaštvu postojali od ranije, tek juče ujutru je zvanično zakazan sastanak s predstavnicima srpskih vlasti.

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasim Ljajić sastaće se danas u Hagu sa glavnim tužiocem tog suda Seržom Bramercom, potvrđeno je iz više izvora u Beogradu i Hagu.
Iako su planovi za sastanak u haškom i u srpskom tužilaštvu postojali od ranije, tek juče ujutru je zvanično zakazan sastanak s predstavnicima srpskih vlasti. To su potvrdili predstavnici srpskog tužilaštva i predstavnica haškog tužioca Olga Kavran.
U srpskom Tužilaštvu za ratne zločine tvrde da su spremni za sastanak sa glavnim tužiocem Tribunala, koji će biti prvi od stupanja Bramerca na mesto glavnog tužioca 1. januara ove godine.
Kako je Danasu objašnjeno, poseta predstavnika srpskog Akcionog tima za pronalaženje i hapšenje preostalih haških optuženika odnosiće se na definisanje daljih kriterijuma saradnje. Na sastanku će biti reči i o zajedničkom delovanju u konkretnim predmetima, jer srpsko Tužilaštvo ima svakodnevnu saradnju sa Tribunalom. Očekuje se da se na sastanku utvrdi kako će se saradnja dva tužilaštva odraziti na sprovođenje Akcionog plana, kao i da se razmotre aktivnosti u vezi s pronalaženjem i hapšenjem preostalih haških begunaca.
Portparolka haškog tužilaštva Olga Kavran je na jučerašnjoj redovnoj konferenciji za novinare u Hagu rekla da će tema razgovora biti saradnja Srbije sa Tribunalom i planovi za posetu Beogradu tužioca Bramerca. Bramercova poseta je najavljivana još tokom februara, ali odlagana je više puta zbog političke situacije u Srbiji. Glavni tužilac je u međuvremenu posetio Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.
Od preuzimanja dužnosti, tužilac Bramerc nije davao izjave o saradnji Srbije sa sudom, uz poruku da je „do daljeg na snazi negativna ocena bivše tužiteljke Karle del Ponte da Beograd ne sarađuje u potpunosti“.
U svakom slučaju, očekuje se da bi ocena Bramerca o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom mogla da bude od ključnog značaja za stav Evropske unije o mogućnosti da se Beogradu ponudi potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a Belgija i Holandija najtvrđi su zagovornici da se to ne dozvoli sve dok tužilac Tribunala pozitivno ne oceni saradnju.
Na današnjem sastanku, kako Danas nezvanično saznaje, srpska delegacija će imati čvrst stav i zahtevati da se potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju više ne uslovljava izručenjem haških optuženika. Ukazaće i na činjenicu da, uprkos svim naporima, poverljive informacije sa sastanaka koje se odnose na lociranje haških begunaca se iznose u javnost, što otežava njihov efikasan rad.
Očekuje se da bi jedna od tema razgovora mogla da bude i najavljena knjiga Karle del Ponte. Zbog toga je Nacionalni savet za saradnju Srbije sa Tribunalom nedavno uputio zahtev generalnom sekretaru UN Ban Ki-Munu da se odloži objavljivanje knjige, jer se u njoj otkriva način rada operativnog tima za pronalazak preostalih haških optuženika, opisuju pojedine akcije, ali i navode imena operativaca koji rade na lociranju begunaca. Većina srpskih zvaničnika, koja je zadužena za saradnju s Tribunalom, naglašavala je proteklih dana da bi objavljivanje knjige bivše haške tužiteljke ugrozilo, a možda čak i stopiralo, saradnju Srbije s Tribunalom. O ovom pismu obavešteni su i glavni tužilac Bramerc, ali i predsednik Tribunala Fausto Pokar.
I sam tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević nedavno je ukazao da je u Akcionom timu loše prihvaćena činjenica da je Del Ponteova napisala knjigu „Lov“ o „nečemu što još nije završeno“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari