Dugogodišnji novinar i generalni direktor Radio-televizije Srbije Aleksandar Tijanić iznenada je preminuo juče u Beogradu u 64. godini života ispred zgrade na Novom Beogradu u kojoj je živeo. Hitna pomoć pokušala je reanimaciju na licu mesta, ali bez uspeha.


„Sudbina javnog servisa mora biti vezana za sudbinu Srbije i brzinu izlaska zemlje iz krize. Mislim da dolazi loše vreme za javni servis, da je smanjenje uticaja javnog servisa nečiji politički plan, koji ne mora da dolazi iz političkih krugova, može da dođe iz kruga neke komercijalne televizije, ili vlasnika komercijalnih televizija“, rekao je Tijanić prošle sedmice na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o javnim servisima kada se ujedno i poslednji put pojavio na nekom javnom skupu. Aleksandar Tijanić nalazio se na čelu RTS-a devet godina. U julu sledeće godine trebalo je da se završi njegov drugi mandat čime bi navršio punih deset godina na tom mestu. „Moj karakter koji voli borbu je pobedio moju inteligenciju“, rekao je Tijanić nakon što je drugi put izabran za direktora javnog servisa, dodajući da mu je inteligencija govorila da je to bio najbolji trenutak da ode sa RTS-a.

Iako je izjavljivao da novom direktoru neće biti lako, jer narednih godina „ta fotelja biće električna stolica“, Tijanić se ipak u poslednjem trenutku prijavio da sedi na njoj do 2014. Bio je „najdalje od pomisli“ da će ponovo konkurisati za ovo mesto, ali je, kako kaže, „podlegao pritiscima gledalaca i kolega“ da to učini. „Grđi posao od direktora javnog servisa ne znam da li postoji u Srbiji“, rekao je on. Na čelo RTS-a došao je još 2004. kada se ova kuća vodila kao javno preduzeće. Međutim, prvi mandat direktora RTS-a kao javnog servisa započeo je 2006, a za istu funkciju mogao je biti izabran najviše dva puta. U dosadašnjem vođenju javnog servisa, kako je opisao, „95 odsto vremena proveo je braneći RTS od spolja, a pet odsto baveći se programom“. I to je činio do poslednjeg dana. Poslednjih nekoliko godina RTS je, podsetimo, bila ubedljivo najgledanija televizija u Srbiji.

Aleksandar Tijanić rođen je 1949. u Đakovici, kao dete se preselio u Podujevo, dok je gimnaziju pohađao u Prištini. Studirao je novinarstvo na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, gde je stigao do treće godine. Kako se navodi na sajtu RTS-a, kao najtalentovaniji student pozvan je u nedeljnik NIN gde započinje profesionalnu karijeru. Radio je kao glavni i odgovorni urednik časopisa Intervju i Sportskog žurnala, kao i jedan od voditelja JUTEL-ove emisije početkom devedesetih „Umijeće življenja“.

Objavljivao je političke kolumne u splitskoj Slobodnoj Dalmaciji, zagrebačkom Danasu, Startu, ljubljanskoj Mladini, sarajevskom Oslobođenju. Osnivač je i dnevnog lista Građanin, koji je izlazio nekoliko meseci. Takođe, bio je direktor televizije Politika i tvorac BK televizije. Bio je ministar za informisanje u Vladi Mirka Marjanovića i savetnik Vojislava Koštunice kao predsednika SRJ.

Tokom svoje dugogodišnje novinarske karijere bio je često na udaru kritika, naročito u vreme dok je bio na čelu javnog servisa. Svašta su mu zamerali, ali je uvek u rukavu imao spremne odgovore. I argumentovane. Sa njim retko ko je smeo da se upusti u polemiku. U javnosti se često moglo čuti i da je išao niz dlaku svakoj vlasti, ali su opet, s druge strane, mnogi predstavnici vlasti želeli da ga smene. Ali to nisu uspevali, niti su imali opravdanja za tako nešto. Uprkos svemu, sigurno je da je uživao veliko poštovanje. Kao veliki profesionalac i vrhunski novinar, imao je pravo da često u javnosti iznese kritike na račun današnjih medija i novinarstva. I to je i činio. „Manjak integriteta i manjak pismenosti daju ovakvo srpsko novinarstvo. Srpsko novinarstvo se onda entuzijastično uključuje u dresuru srpskog javnog mnjenja doprinoseći atmosferi u kojoj je sve moguće. Ljudi, usled radikalnog gubitka svesti, čak i o ličnom interesu, većinski pristaju i da Srbija, povremeno, zaključava kapije iznutra. Pristaju da svoju decu daju drugima da ih troše kao da im nisu rođaci. Pristaju da se od Srbije otima kao da je već mrtva“, rekao je prošle godine studentima novinarstva gostujući na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

„Talenat je nesavladiva prirodna sila. Uprkos urednicima, bršljanu, obrnutoj piramidi i tranziciji. Ili ćete uspeti, ili vas neće biti. Nemojte da budete upadljiva generacija, jer stojite na planini nepročitanih knjiga“, poručio je tada budućim novinarima Tijanić.

Kada je reč o slobodnom vremenu, Tijanić je jednom izjavio da je voleo da sluša muziku šezdesetih, džez, novi val, kao i stare kosovske pesme, dok je u kafani znao da naruči pesme poput „Čudna jada od Mostara grada“ i „Harmoniko moja“. Voleo je da čita dela Hane Arent i Selindžera. Iza sebe je ostavio suprugu, dvoje dece i dvoje unuka.

SAUČEŠĆA

Povodom smrti generalnog direktora RTS-a telegrame saučešća uputili su najviši državni zvaničnici, brojne ličnosti i novinarska udruženja. U telegramu premijera Ivice Dačića se navodi da će Tijanić ostati zapamćen kao jedan od najboljih srpskih novinara i važan i uticajan svedok srpske i jugoslovenske istorije u poslednje četiri decenije.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izrazio je sauccešće porodici i kolegijumu RTS . „Oštrina njegovog pera, polemisanje sa neistomišljenicima bez straha, i borba za lična uverenja do poslednjeg daha, zaista su za poštovanje.“, naveo je Nikolić u telegramu.

„Smrću Aleksandra Tijanića Javni servis izgubio najjačeg zaštitnika, a srpsko novinarstvo autora priznatog van svojih granica. Šteta koja je njegovim preranim odlaskom zadesila srpsko novinarstvo jednaka je razornom zemljotresu“, naveo je u telegnamu saučešća Nino Brajović, generalni sekretar UNS-a.

Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović istakao je da je Tijanić bio „velikan britkog pera, svedok i hroničar jedne epohe“.

Vest o smrti Aleksandra Tijanića preneli su i mediji u regionu.

Ja. I niko moj

Pre svega mesec i po dana saopšteno je da će se uskoro u prodaji naći knjiga Aleksandra Tijanića pod naslovom „Ja. I niko moj“. „Računam da će knjigu čitati moji protivnici. Tiraž je, dakle, obezbeđen. Tu je i stotinak javnih ličnosti sa tajnim sklonostima o kojima sam pisao tokom tri decenije. Bez obzira na naslov, nisam glavna ličnost knjige, već mali novinar rastrzan željom da preživi i manjkom hrabrosti da bude kukavica“, istakao je Tijanić posle potpisivanja ugovora sa izdavačkom kućom koja bi trebalo da objavi njegovu knjigu, kako je ranije najavljeno, do kraja godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari