Najveća protestantska paravojna formacija u Severnoj Irskoj odrekla se u nedelju nasilja, što je korak koji će označiti kraj decenija terora usmerenog protiv manjine rimokatolika. Nelegalno Udruženje branilaca Alstera saopštilo je da će raspustiti sve naoružane jedinice, a oružje staviti van dometa šireg članstva organizacije.

Najveća protestantska paravojna formacija u Severnoj Irskoj odrekla se u nedelju nasilja, što je korak koji će označiti kraj decenija terora usmerenog protiv manjine rimokatolika. Nelegalno Udruženje branilaca Alstera saopštilo je da će raspustiti sve naoružane jedinice, a oružje staviti van dometa šireg članstva organizacije. Udruženje, međutim, još uvek nije spremno da svoj arsenal stavi na raspolaganje međunarodnim zvaničnicima za razoružanje.
„Udruženje branilaca Alstera smatra da je rat završen, a nova demokratska uprava treba da uspostavi trajnu političku stabilnost“, saopštila je formacija podsećajući na katoličko-protestantsku upravu koja je uvedena u maju ove godine u skladu sa mirovnim sporazumom iz 1998.
Predstavnici grupe saopštenje su uputili u prisustvu stotina vernih pristalica iz protestantskog dela Belfasta, na Nedelju sećanja, britanski praznik posvećen stradalima u dva svetska rata. Odluka je rezultat pritiska koji je trajao nekoliko meseci, pošto su druge dve velike paravojne formacije – katolici iz IRA i protestanti iz Dobrovoljačkog odreda Alstera već objavile da se odriču nasilja.
Vlade Velike Britanije i Irske pozdravile su odluku, ali i zatražile od protestantskih ekstremista da se ugledaju na IRA, koja se razoružala 2005. godine i zavetovala da više nikad neće pokrenuti kampanju za odvajanje Severne Irske od Velike Britanije. Protestantska grupa odrekla se nasilja, ali i uslovila svoja obećanja ponašanjem IRA. U saopštenju Udruženja branilaca Alstera navedeno je da će svi obaveštajni dosijei o mogućim metama biti uništeni „i, u skladu s tom odlukom, sve oružje stavljeno van upotrebe“.
Međutim, najistaknutiji komandant protestantske formacije Džeki Mekdonald istakao je da organizacija nije spremna da preda makar jednu pušku ili metak međunarodnim zvaničnicima za razoružanje, što je osnovni cilj mirovnog sporazuma iz 1998. godine, poznatog kao Dobri petak.
Mekdonald je rekao da ogromna većina naroda u najsiromašnijim protestantskim distriktima Belfasta ne želi razoružanje iz straha da bi nova generacija IRA mogla da se ponovo naoruža i nastavi krvoproliće. „Naše oružje pripada narodu“, rekao je Mekdonald. Britanski sekretar za Severnu Irsku Šon Vudvard rekao je da o grupi treba suditi na osnovu njenih dela, a ne reči.
Premijer Republike Irske Berti Ahern rekao je da od protestantske grupe očekuje da uskoro počne da sarađuje s penzionisanim kanadskim generalom Džonom de Kastelanom, koji od 1997. godine pokušava da ubedi bezbrojne podzemne vojske u Severnoj Irskoj da polože oružje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari