Petogodišnji mandat poverenici za zaštitu ravnopravnosti Brankici Janković ističe krajem maja, pošto je na tu poziciju izabrana 27. maja 2015. godine.
S obzirom na to da poverenika za zaštitu ravnopravnosti bira Skupština Srbije, sve su prilike da do kraja maja nećemo moći da očekujemo reizbor Janković ili izbor nekog drugog na toj funkciji, jer je ostalo još samo dve sedmice do isteka njenog mandata. Poverenik se bira na predlog skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a predlog se utvrđuje većinom glasova od ukupnog broja članova Odbora. Takođe, svaka poslanička grupa u Narodnoj skupštini ima pravo da Odboru predloži kandidata.
Brankica Janković za Danas kaže da je delokrug rada Poverenika za zaštitu ravnopravnosti određen zakonom, a da je najbitnije da građani dobiju predviđenu zaštitu od diskriminacije u svakom prijavljenom slučaju.
– Kažem ciljano, prijavljenom, jer nemamo ovlašćenje za delovanje po službenoj dužnosti, osim upozorenja na tipične i teške slučajeve diskriminacije u društvu. Zbog toga uvek treba ohrabrivati građane da prijavljuju individualne slučajeve diskriminacije jer svaki uspešno rešen slučaj je korak dalje u stvaranju boljeg i pravednijeg društva u kome nema zaštićenih, jer nikada nisam kalkulisala koga i kada štitim, ističe poverenica Janković.
Kako dodaje, cilj je da imamo društvo u kome se plaši diskriminator i onaj koji krši.
– To naravno ima svoju cenu jer se mnogim akterima na javnoj sceni ne sviđa nužno uvek, ali nisam ovde da bih se nekom sviđala već radila svoj posao. Često se reagovanje institucije i ne svidi mnogima, jer ravnopravnost je osetljivo društveno i političko pitanje i razumemo ga često samo kada se nađemo u poziciji neravnopravnog – primera radi nećete naići na ovacije i podršku ako utvrdite da je neko iz većinskog stanovništva diskriminisao Mađara ili Albanca, ili osudite uvredu i nasilje nad LGBT zajednicom, ali to je deo ovog posla i pokazuje da su pred institucijama svi građani naše zemlje ravnopravni, ukazuje Janković.
Prema njenim rečima, rad na dostizanju ravnopravnosti je težak i zahteva strpljenje, veru i predani rad, „ali znam da je to jedini put do uspeha i izgradnje stabilnog društva u kome želimo da živimo“.
– Radila sam najbolje što sam znala i mogla u okviru koje mi je zakon pružio. Izuzetno sam posvećena poslu koji obavljam i radim ga sa punom odgovornošću. Većina relevantnih aktera pozitivno ocenjuje rad institucije koju vodim, ali meni je najvažnije šta o mom radu kaže Narodno skupština, naglašava poverenica Janković za naš list.
Ko može biti izabran?
Za poverenika za zaštitu ravnopravnosti može biti izabran državljanin Srbije, koji je diplomirani pravnik, ima najmanje deset godina iskustva na pravnim poslovima u oblasti zaštite ljudskih prava i koji poseduje visoke moralne i stručne kvalitete, piše u Zakonu o zabrani diskriminacije. Poverenik ne može da obavlja drugu javnu ili političku funkciju, niti profesionalnu delatnost. Poverenik se bira na pet godina, a ista osoba može biti birana na tu funkciju najviše dva puta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.