Slovenačku premijerku Alenku Bratušek danas će primiti slovenački predsednik Borut Pahor i slovenački mediji spekulišu da bi ona tom prilikom mogla da mu podnese ostavku na mesto predsednice slovenačke vlade ili da, kalkulišući sa datumom vanrednih izbora, samo najavi datum kada će sa mesta premijera odstupiti.
Mada analitičari u Sloveniji razmatraju i druge moguće scenarije – recimo da Bratušekova formira sopstvenu parlamentarnu većinu – ovaj se smatra najverovatnijim pošto je Alenka Bratušek u noći između petka i subote izgubila na izborima za predsednicu vodeće stranke slovenačke vladine koalicije Pozitivne Slovenije. Nju je u trci za tu poziciju pobedio osnivač te stranke ljubljanski gradonačelnik Zoran Jankovič rezultatom 422 prema 338 glasova. Mada je Jankovič Bratušekovu pozvao da ostane na čelu vlade, u čemu ga je podržala i većina na stranačkom kongresu, ona je pred odlučnu unutarstranačku bitku objavila da na mestu premijera ne može ostati ukoliko ne bude dobila podršku na mestu predsednice stranke.
Tu funkciju Bratušekova obavlja od marta prošle godine, jer su ostale stranke sadašnje slovenačke vladajuće koalicije kao uslov za saradnju sa Pozitivnom Slovenijom zahtevale povlačenje Jankoviča sa mesta njenog predsednika. Slovenačke demokrate Igora Lukšića, Građanska lista Gregora Viranta i Stranka penzionera Karla Erjaveca već su objavile da ne mogu ostati u koaliciji sa strankom čiji je predsednik Jankovič. Popularnog gradonačelnika Ljubljane Slovenačka komisija za borbu protiv korupcije optužila je da je više puta kršio antikorupcijske propise, o čemu postupak još traje.
Zasad je deset poslanika objavilo da napušta Pozitivnu Sloveniju i očekuje se da najbrojnija stranka u slovenačkom parlamentu opet postane Slovenačka demokratska stranka bivšeg premijera Janeza Janše. Dvojica od poslanika, koji su objavili da napuštaju Pozitivnu Slovreniju, na njenoj su listi na izborima za Evropski parlament, koja se ne može više menjati, a predvodi je dr Jože Mencinger.
Jankovič je Pozitivnu Sloveniju osnovao oktobra 2011. godine i posle samo dva meseca sa njom pobedio na parlamentarnim izborima, ali iz razloga koji nisu razjašnjeni do kraja, nije uspeo da formira vladu. Druga mu se prilika ukazala godinu dana kasnije posle pada vlade Janeza Janše, ali tada su stigle optužbe za korupciju koje nisu smetale građanima Ljubljane da ga po treći put izaberu za gradonačelnika. Pri osnivanju Pozitivne Slovenije, Jankovič je rekao da je to programska stranka, koja će se ugasiti posle šestog parlamentarnog mandata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.