Britanski premijer Gordon Braun uprkos otporu dela poslanika njegove Laburističke partije, uspeo je u sredu uveče da kroz Donji dom parlamenta tesnom većinom „progura“ kontroverzni zakon o terorizmu koji, pored ostalog, predviđa zadržavanje osumnjičenih osoba protiv kojih nisu podignute optužnice u pritvoru do 42 dana.
Britanski premijer Gordon Braun uprkos otporu dela poslanika njegove Laburističke partije, uspeo je u sredu uveče da kroz Donji dom parlamenta tesnom većinom „progura“ kontroverzni zakon o terorizmu koji, pored ostalog, predviđa zadržavanje osumnjičenih osoba protiv kojih nisu podignute optužnice u pritvoru do 42 dana. Da bi mera stupila na snagu potrebno je da je odobri i Dom lordova u kojem se, kada predlog dođe na dnevni red, možda tek na jesen, može očekivati još snažnija opozicija.
Protivnici zakona, koji nalaže povećanje najdužeg mogućeg pritvora sa sadašnjeg maksimuma od 28 dana, ističu da slične mere postoje u još svega nekoliko zemalja zapadne demokratije. Oni su obećali da će zakon, ukoliko bude usvojen, osporiti na osnovu Evropske konvencije o ljudskim pravima. Upravo zahvaljujući Konvenciji, dosad je odbačeno neobično mnogo mera britanske vlade koje su ugrožavale građanske slobode.
Zakon je u Donjem domu podržalo 315 poslanika, dok je protiv glasalo 306. Dragocenih devet glasova za većinu u poslednjem trenutku obezbedila je Demokratska unionistička partija, koja je manjinski partner rimokatoličkom Šin Fejnu u vladi Severne Irske. Više od 30 neposlušnih laburističkih poslanika ostalo je nepokolebljivo i glasalo protiv zakona, uprkos pritisku koji je Braun vršio na njih. Glasanje je, tako, predstavljalo proveru poverenja koje ima sam premijer čije je liderstvo u poslednje vreme ugroženo.
Braunovi poslanici nedeljama su pretili premijeru ponižavajućim porazom u parlamentu. Laburisti su se u protivljenju zakonu pridružili opozicionim konzervativcima, liberalnim demokratama, vodećim grupama za zaštitu građanskih prava i populaciji od najmanje milion i po britanskih muslimana. Zakon bi, prema njihovom uverenju, dodatno marginalizovao muslimane u Britaniji i naneo štetu borbi protiv islamskog ekstremizma.
Uspevši da izbegne krizu vlade, Braun (57), izgleda, napravio je sebi manevarski prostor da preko leta pokuša da popravi poljuljani imidž laburista, ali i sopstvenu poziciju. Rezultati istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je Braun posle manje od godinu dana na položaju premijera uspeo da uđe u anale kao najnepopularniji britanski političar u novije vreme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.