Britanski premijer Gordon Braun održao je juče govor pred Kongresom trgovačke unije u kojem je obećao otvaranje dodatnih 500.000 radnih mesta za radnike u toj državi. Na taj način smanjio je bojazan britanske radne snage da će imigranti preuzeti značajan deo njihovih poslova.
Tom prilikom najavljeno je da će pristup imigrantima iz država koje nisu članice EU na britansko tržište rada biti smanjen pooštravanjem jezičkih kriterijuma.
Britanski premijer Gordon Braun održao je juče govor pred Kongresom trgovačke unije u kojem je obećao otvaranje dodatnih 500.000 radnih mesta za radnike u toj državi. Na taj način smanjio je bojazan britanske radne snage da će imigranti preuzeti značajan deo njihovih poslova.
Tom prilikom najavljeno je da će pristup imigrantima iz država koje nisu članice EU na britansko tržište rada biti smanjen pooštravanjem jezičkih kriterijuma. Takođe je predviđeno da određeni broj Britanaca koji primaju socijalnu pomoć i nalaze se na birou rada dobije posao u najkraćem mogućem roku.
Ipak, analitičari ocenjuju da Braunova obećanja neće umiriti radničke sindikate koji zahtevaju da vlada u potpunosti zaštiti prava sezonskih i honorarnih radnika, pokretanjem takve inicijative u EU ili putem nacionalnog zakona. Predviđeno je da se otvori gotovo 500.000 dodatnih radnih mesta u Britaniji tako što će se uspostaviti saradnja najznačajnijih poslodavaca i lokalnih centara za zapošljavanje u kojima će poslodavci dobiti uputstva kako da vrše obuku i zapošljavaju Britance koji su nezaposleni. Do sada su se 64 kompanije obavezale da će ispunjavati te obaveze, a očekuje se da će ukupno dvesta firmi učestvovati u vladinom socijalnom programu.
Braun je takođe rekao da će centri za zapošljavanje biti dužni da organizuju razgovore s poslodavcima za sve nezaposlene koji su samohrani roditelji, za one koji su dugo bez posla, kao i za nekvalifikovane radnike. Najavljeno je da će britanska vlada dodeliti 400 funti svim poslodavcima za obuku novih radnika, kao i nedeljne kredite u vrednosti od 40 funti onima koji se zaposle, a obezbediće i olakšice samohranim roditeljima u prvih šest sedmica njihovog zaposlenja.
Predviđeno je da ove mere stupe na snagu naredne godine, uporedo s povećanjem kontrole na tržištu rada za neevropske imigrante. Svi kvalifikovani radnici koji dođu u Britaniju moraće od naredne godine da pokažu napredan nivo znanja engleskog jezika, a do sada je to pravilo važilo samo za visokokvalifikovane radnike. Ministar unutrašnjih poslova Džeki Smit ocenila je da će se na taj način obezbediti „brža integracija“ ljudi koji dolaze u Britaniju iz zemalja koje nisu članice EU.
Ipak, portparol za pitanja imigracije Konzervativne stranke Demijan Grin istakao je da takvi predlozi neće doneti značajnije promene u oblasti zapošljavanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.