U britanskoj prestonici sve je spremno za početak važnog samita zemalja članica G-20. Jasno je da je pred domaćinom britanskim premijerom Gordonom Braunom težak izazov – premostiti jaz među zemljama G-20. Na jednu tačku razdora koja se tiče zahteva da se postojeći sistem suštinski reformiše, britanski premijer je odgovorio porukom da novi finansijski sistem „treba da bude zasnovan na vrednostima koje su bliske svakoj normalnoj porodici“.
U potrazi za širim i stoga nedostižnijim međunarodnim dijalogom uoči sastanka G-20, predsednik Barak Obama potcenio je juče navode da među svetskim moćnicima vlada nesloga navodeći da su izveštaji o međunarodnoj podeli „preterivanje“. Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Londonu nakon razgovora sa britanskim premijerom Gordonom Braunom, Obama je rekao da priroda krize zahteva integrisani odgovor. On smatra da zemlje G-20 moraju da odbace protekcionizam i da podrže nova tržišta. „Opcija ne činiti ništa nije nam na raspolaganju“, izjavio je Braun, hvaleći izuzetno dobre odnose Londona i Vašingtona, iako je i on u prošlosti krivio SAD kao glavni izvor krize. On je dodao da je manje zainteresovan da traži krivca, većda mu je prioritet fiksiranje problema. Obojica su naglasila potrebu za jačim međunarodnim naporima u cilju stvaranja moćnih regulatornih sistema.
Iako Obama negira podele među liderima G-20, istupanja svetskih zvaničnika u poslednje vreme govore drugačije. Dok takozvani anglosaksonski lobi – SAD i Britanija – zagovaraju novi stimulativni paket, donosno ubacivanje još novca u privredu, Francuska i Nemačka za to neće ni da čuju. Obnavljanje poverenja u finansijska tržišta, poručuje francuski predsednik Nikola Sarkozi, nije moguće bez uspostavljanja novog, globalnog regulatornog tela. Francuska je većstavila do znanja da bi mogla da napusti skup bez potpisivanja završnog dokumenta ukoliko ne budu usvojene odluke koje treba da obezbede strogu kontrolu finansijskog poslovanja. Nemačka ima primedbe na povećanje globalne potrošnje. Izveštači ističu da Kina želi da poveća svoj međunarodni uticaj, dok Rusija podržava sve mere koje vode ka smanjivanju američkog uticaja.
Analizirajući prvu posetu američkog lidera Evropi, stručnjaci su gotovo saglasni da većskoro 30 godina američki predsednici dolaze na ekonomske samite sa gotovo identičnim tačkama razgovora: da rešenje za većinu bolesti leži u većoj ekonomskoj integrisanosti, slobodnom tržištu i korišćenju „laganog dodira“ za pripitomljavanje kapitalizma. Ispostavilo se da je gotovo svaki od ovih principa bio u središtu debate Obame i Brauna.
Nacrt sporazuma koji bi trebalo da bude usvojen u Londonu pokazuje da sve države žele oporavak svojih ekonomija, ali se ne navode načini kako to postići. Očekuje se postizanje određenih sporazuma, prvi put kada je rečo potrebi regulisanja takozvanih hedžfondova i spremnost da se poreski rajevi kao što su Karibi i Švajcarska, prisile da se pridržavaju određenih globalnih standarda.
Statistika
64 odsto svetske populacije živi u zemljama G-20;
90 odsto svetskog bruto društvenog proizvoda čine zemlje G-20;
80 odsto svetske trgovine se obavlja zahvaljujući njima;
500 delegata učestvuje na samitu;
1.000 prevodilaca i telohranitelja došlo je sa svetskim liderima;
40 naoružanih vozila prevoziće političare i diplomate između sastanaka;
2.500 međunarodnih novinara akreditovano je za događaj.
Naomi Kempbel na svečanoj večeri
Top model Naomi Kempbel, koja ima i kriminalni dosije u Americi, sedeće za istim stolom na specijalnoj večeri u Dauning stritu sa prvom damom SAD i ostalim zvanicama. Ona je jedna od nekoliko uticajnih žena iz sfere umetnosti, biznisa, mode i sporta koje su pozvane na večernji banket. Džoan Roling, autorka knjiga o Hariju Poteru, i Dejm Keli Holms, dvostruka dobitnica zlatne olimpjiske medalje, takođe su na listi zvanica. Od supruga svetskih lidera večeri prisustvuju Svetlana Medvedeva i Margarida Baroso. Sara Braun, kao domaćica samita, večeras će supruge svetskih zvaničnika odvesti u kraljevsku operu na kulturno veče.
Medvedev i Obama rešili da obnove nuklearne pregovore
London – Predsednik SAD Barak Obama izjavio je da iako SAD i Rusija imaju zategnute odnose, došlo je vreme da dve zemlje istaknu oblasti moguće saradnje. Obama je rekao da je dobar početak za odnose Moskve i Vašingtona u oblasti sprečavanja širenja nuklearnog oružja. Rekao je da avet nuklearnog oružja u rukama terorista „nastavlja da bude najveća pretnja čovečanstvu“. „Mi, lideri Rusije i SAD, spremni smo da se izmestimo iz okvira mentaliteta hladnog rata. Za samo nekoliko meseci uspećemo da postavimo novi ton u našim odnosima. Vreme je da prionemo na posao, i sa reči pređemo na dela od kojih će imati koristi Rusija, SAD i svi u svetu zainteresovani za mir i prosperitet“, navodi se u zajedničkom saopštenju dvojice lidera. Obama i Medvedev su najaviti pregovore o ograničenju broja nuklearnih bojevih glava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.