Kuba je osiromašeno ostrvo uglavnom odsečeno od sveta, udaljeno više od 7.000 kilometara od zapadnoafričkih država gde se ebola širi neviđenom brzinom.
Imajući u vidu obećanje da će rasporediti nekoliko stotina medicinskih radnika duž glavne linije pandemije izgleda da Kuba igra najjaču ulogu među državama koje se bore da suzbiju širenje virusa, piše Njujork tajms u svom uvodniku. List dodaje da iako doprinos Kube nesumnjivo jednim delom ima za cilj jačanje međunarodne pozicije, ipak zaslužuje svaku hvalu:
„Globalna panika zbog širenja ebole još nije naišla na adekvatan odgovor od država koje imaju šta da ponude. Dok su SAD i još nekoliko bogatih država rado izdvojile sredstva, samo su Kuba i nekoliko nevladinih organizacija ponudile ono što je najpotrebnije: medicinsko osoblje.“
Doktorima u Zapadnoj Africi, podseća Njujork tajms, očajnički je potrebna podrška kako bi postavili boksove za izolaciju i mehanizme za rano otkrivanje novih slučajeva zaraze. Više od 400 medicinskih radnika je inficirano, dok je 4.500 pacijenata umrlo od posledica ebole. Slučajevi virusa zabeleženi su i u SAD i Evropi, što podstiče strah od globalne epidemije.
Njujork tajms ističe da je sramota što je Vašington, kao glavni donator u borbi protiv ebole, diplomatski otuđen od Havane, najhrabrijeg saradnika. U ovom slučaju, piše dalje u uvodniku, raskol na relaciji Kuba – SAD ima posledice koje su pitanje života i smrti, jer američki i kubanski zvaničnici ne koordinišu globalne napore. Ovo bi, navodi američki dnevnik, trebalo da podseti Obaminu administraciju da što pre obnovi diplomatske odnose sa Kubom.
Američki državni sekretar pohvalio je pre neki dan „svakog zdravstvenog radnika koji se bori sa ovim izazovima“, te kratko odao priznanje Kubi. Kubanski doktori imali su vodeću ulogu i u pružanju pomoći obolelima od kolere nakon razornog zemljotresa na Haitiju 2010. Ova ostrvska zemlja ima dugu tradiciju upućivanja doktora i medicinskih sestara u oblasti pogođene katastrofama širom sveta. Nakon uragana Katrina 2005, kubanska vlada je brzo formirala medicinski tim i ponudila slanje doktora u Nju Orleans. SAD, međutim, nisu prihvatile tu ponudu. No, čini se da su zvaničnici u Vašingtonu ovoga puta oduševljeni činjenicom da je Kuba aktivirala medicinski tim za misije u Sijera Leoneu, Liberiji i Gvineji. U kolumni objavljenoj tokom vikenda u kubanskom državnom listu Granma, Fidel Kastro je apelovao na SAD i Kubu da moraju ostaviti po strani razlike ne bi li se izborili protiv ove smrtonosne pošasti. Apsolutno je u pravu, zaključuje se u uvodniku Njujork tajmsa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.