Briga za đake ili borba za glasove: Brojne nedoumice o besplatnim udžbenicima 1Foto: Screenshot

Škole su zatrpane pozivima roditelja koji imaju brojne nedoumice o najavljenim besplatnim papirnim i digitalnim udžbenicima i tabletima za učenike od prvog do šestog razreda osnovne škole, a direktori na većinu pitanja odgovore nemaju.

Jer sve što znaju, kažu, čuli su na nedavnom predstavljanju projekta, ali nikakvo zvanično obaveštenje od Grada Beograda još nisu dobili.

– Rečeno je da će đaci prvog i drugog razreda dobiti besplatne udžbenike za četiri predmeta srpski jezik, matematiku, svet oko nas i engleski, ali nismo napismeno dobili informaciju da li je reč o kompletima ili Grad kupuje samo osnovne udžbenike, a roditelji radne sveske. Nezvanično smo rastumačili da će roditelji morati da kupe radne sveske, kao i udžbenike za muzičko, likovno i digitalni svet – priča za Danas direktor jedne beogradske osmoletke.

Cene udžbenika i radnih svezaka ne samo da se razlikuju među izdavačima, već dodatnu teškoću predstavlja činjenica da su neke izdavačke kuće za pojedine predmete pripremile objedinjene udžbenike i radne sveske, a neki ih prodaju posebno.

U jednoj izdavačkoj kući tvrde da radne sveske moraju da kupe roditelji, ali da će, tamo gde su udžbenik i radna sveska spojeni u takozvani radni udžbenik, njega platiti Grad.

To, kako kažu, mnoge roditelje dovodi u neravnopravan položaj, jer kod nekih izdavača, recimo, komplet za engleski za prvi razred košta 1.000 dinara, a kod nekih samo udžbenik košta 700, a radna sveska 500 dinara.

Drugi primer je srpski jezik, za koji u drugom razredu kod nekih izdavača postoje četiri knjige – čitanka, gramatika, radna sveska i latinica, dok su kod nekih gramatika i radna sveska objedinjene, pa se takođe ne zna šta učenik dobija besplatno, a šta se kupuje.

Nepoznanica ima i kada je reč o digitalnim udžbenicima, koje će, uz tablet, dobiti učenici od trećeg do šestog razreda.

U Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja kažu da digitalni udžbenici postoje za sve predmete, ali napominju da nije svaka izdavačka kuća uz štampano izdanje pripremila i digitalnu varijantu.

Tako, na primer, Zavod za udžbenike nema digitalni udžbenik za matematiku za treći razred, pa je pitanje šta da radi škola čiji su nastavnici izabrali knjigu tog izdavača – da li mogu da promene izbor i opredele se za drugu izdavačku kuću koja za taj predmet ima odobreno digitalno izdanje.

Prema podacima Zavoda, za treći razred su odobrena 62 digitalna udžbenika, za četvrti 58, peti 99, a za šesti 117.

Direktori sa kojima smo razgovarali, a koji nisu želeli da navodimo njihova imena, kažu da se javljaju roditelji koji su već počeli da plaćaju knjige na rate ili su otplatili udžbenike za drugi razred i pitaju ko će im i kada refundirati novac.

– Osim najave da će im pare biti vraćene, ništa više ne znamo. Tu je najveći problem sa onima koji su knjige kupili u knjižari. Još ako nemaju fiskalni račun, ne znamo ko i kako će im vratiti novac. Samo čekamo da počnu da se javljaju roditelji učenika od trećeg do šestog razreda i da traže povrat novca za štampane udžbenike, pošto je obećano da će dobiti digitalne. Ima onih koji su do sada platili dve rate, pa se stalo jer se čeka da vidimo šta će biti, a neki su sve već platili – kaže sagovornica Danasa.

Više roditelja čija deca će od jeseni pohađati prvi i drugi razred potvrđuje da su iz škola dobili samo informaciju da sačekaju i da ne kupuju knjige, ali kažu da im nije saopšteno da li Grad kupuje komplete ili samo udžbenike za pojedine predmete.

Iz Grada konstantno najavljuju rasterećenje kućnog budžeta, ali je nejasno u čemu je ušteda pošto upotreba digitalnih udžbenika ne isključuje korišćenje štampanih.

Škole su završile odabir udžbenika za iduću školsku godinu i nijednog trenutka nije dovedeno u pitanje da štampana izdanja nisu potrebna, tako da priča kako će deca umesto teških rančeva u školu nositi samo tablete nije tačna.

Veliki broj roditelja je preko škola kupio ili otplaćuje papirne knjige za narednu školsku godinu, a zasad nema najave da će oni moći da se predomisle i traže novac nazad, ako će deca već uz tablete dobiti kodove za digitalne udžbenike.

U poslednjih godinu i po dana pokazalo se (više nego ikad) da se gro knjiga kupuje bez potrebe, jer mahom ostanu neotvorene.

Iako je izvesno da bi i iduća školska godina mogla početi u kombinaciji sa onlajn radom, nadležni nijednog trenutka nisu otvorili pitanje svrsishodnosti kupovine štampanih udžbenika.

A kako saznajemo, školama je već upućena preporuka da za rad na daljinu ubuduće koriste platformu Edmodo.

U školama pozdravljaju ideju da se obezbede besplatne školske knjige, protiv toga nisu ni izdavači kojima je svejedno od koga dobijaju novac, ali su svi saglasni da se sa celom pričom zakasnilo.

Smatraju da je pozadina predizborna kampanja koju vodi beogradska vlast, tačnije zamenik gradonačelnika Goran Vesić, a da se u celu priču krenulo nakon što su videli koliku podršku javnosti ima Aleksandar Kavčić, koji se već mesecima zalaže da obezbedi besplatne udžbenike za osnovce.

U „rat“ koji vodi sa pojedinim izdavačkim kućama Ministarstvo prosvete se nije mešalo, bar ne javno.

Sada se dogodio nonsens da su neki roditelji uspeli da kupe udžbenike preko Kavčićeve fondacije po povoljnim cenama, a onda Grad naknadno najavljuje da će obezbediti besplatne školske knjige.

Ispada da su roditelji iz Beograda koji su „vodili bitku“ u svojim školama za udžbenike dostupne preko Kavčićeve fondacije na gubitku, jer su ih platili iz svog džepa, makar i po beneficiranim cenama.

Prema saznanjima Danasa, bar dvostruko više je roditelja koji su udžbenike dobili na poklon od Fondacije, nego onih koji su naručivali kopije po ceni od dva dinara po stranici.

List Danas je do sada više puta tražio odgovore na neka od pomenutih pitanja, ali ni u Gradu, ni u Ministarstvu prosvete nismo dobili sagovornike.

Poslednja informacija od pre mesec dana iz Ministarstva glasi da su u stalnoj komunikaciji sa predstavnicima Grada kako bi se sinhronizovale aktivnosti, te da je „najvažnije da će svi učenici od prvog do osmog razreda dobiti digitalne udžbenike na početku nove školske godine“.

Na koji način će to biti realizovano nisu precizirali.

Licence za korišćenje digitalnih udžbenika nisu do sada dobijali svi nastavnici, niti su kodovi obezbeđivani za sve osnovce.

Ono što je jedino sigurno je da su obuku za korišćenje digitalnih udžbenika prošli svi učitelji i nastavnici koji predaju u osnovnim školama.

Poklon ili otkup

Prema najavi zamenika gradonačelnika Gorana Vesića, učenici od trećeg do šestog razreda dobiće bez naknade na korišćenje tablete koji će biti osigurani na tri godine. Vesić je rekao da nakon toga tableti postaju vlasništvo roditelja. Međutim, našoj redakciji javili su se roditelji koji tvrde da im je u školama rečeno da će tableti moći da se otkupe, a takvu informaciju su objavili pojedini mediji, navodeći da će otkup biti moguć po ceni koja je za 20 do 25 odsto niža od nabavne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari