Dva sedišta Evropskog parlamenta proizvedu najmanje dodatnih 20.000 tona ugljen-dioksida, što je srazmerno emisiji tokom 13.000 povratnih letova London – Njujork, navodi se u studiji koja je juče objavljena u Strazburu. Studiju, koju je izradila konsultantska agencija Eko Logika, poručili su Karolina Lukas i Žan Lambert, poslanici iz pokreta Zelenih.
Dva sedišta Evropskog parlamenta proizvedu najmanje dodatnih 20.000 tona ugljen-dioksida, što je srazmerno emisiji tokom 13.000 povratnih letova London – Njujork, navodi se u studiji koja je juče objavljena u Strazburu. Studiju, koju je izradila konsultantska agencija Eko Logika, poručili su Karolina Lukas i Žan Lambert, poslanici iz pokreta Zelenih. Pomenuta studija razmatra koliko dva zvanična sedišta EU u Briselu i Strazburu utiču na životnu sredinu.
Uticaj na klimatske promene proračunat je kako za samo izdržavanje odvojenih sedišta u Briselu i Strazburu, uključujući i administrativni centar u Luksemburgu, tako i za troškove i emisiju štetnih gasova usled putovanja osoblja i zvaničnika između sedišta. Kada se plenarna sednica održava jednom mesečno u Strazburu, 1.220 zvaničnika i ostalog osoblja parlamenta i političkih grupa putuje iz Brisela u Strazbur, dok ostalih 525 stiže iz Luksemburga. Ali, nisu samo ljudi ti koji treba da stignu do Strazbura, već i sav njihov radni pribor. To znači „15 kamiona koji prevoze sanduke pune dokumentacije svakog meseca iz Brisela ili Luksemburga u Strazbur i nazad“, navodi se u studiji.
Sveukupno, ovaj „putujući cirkus“, kako ga nazivaju oni koji se protive takvom uređenju, na godišnjem nivou košta više od 200.000 evra s ukupnim putnim troškovima, plus naknade za ljude koji putuju u Strazbur koje iznose 18 miliona evra. „Odlukom da se ustanovi samo jedno zvanično sedište u Briselu bilo bi „ušteđeno“ više od 20.000 tona ugljen-dioksida godišnje“, objašnjavaju autori izveštaja.
Komentarišući studiju, kolider Zelenih Monika Frasoni rekla je: „Evropski parlament će glasati o konstituisanju privremenog komiteta za klimatske promene. Pre nego što počnemo da „kamenujemo“ druge moramo se pobrinuti da je naša kuća čista“.
Predlog o zatvaranju zvaničnog sedišta u Strazburu podržalo je više od milion građana Evropske unije koji su nedavno potpisali onlajn peticiju. Ali, pozicija Strazbura kao jednog od zvaničnih sedišta Evropskog parlamenta određena je ugovorom EU koji datira iz 1992. i samo jednoglasna odluka zemalja članica Unije može izmeniti tu odredbu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.