„Sudski izvršitelji“ Evropske unije, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Evropske centralne banke (ECB) došli su posle Irske, Portugala, Grčke, Španije, Italije u Francusku.

Iako je obaveštenje agencije Standard i Purs o snižavanju kreditnog rejtinga Francuske sa najvišeg „AAA“ na „AA“ odmah povučeno kao pogrešno, ispostavilo se da Francuska može da podiže desetogodišnje kredite uz kamatu od 3,39 odsto, što je gotovo dvostruko veći iznos u poređenju sa Nemačkom (1,89 odsto). Ubrzo se oglasila i Evropska komisija, koja je najnovije mere štednje vlade u Parizu i budžet za 2012. ocenila kao nepovoljne.

Komisija smatra da će ekonomski rast Francuske u narednoj godini iznositi samo 0,6 odsto, a ne jedan odsto, kako predviđa vlada te države. Takođe, Oli Ren, komesar EU za ekonomiju, objavio je da će prema predviđanjima Komisije državni deficit Francuske u 2012. biti uvećan za 5,3 odsto, a ne za prognoziranih 4,5 odsto, dok će 2013. njegova vrednost iznositi 5,1 odsto, što je za 2,1 odsto više nego što očekuje francuska vlada. Štaviše, Brisel predviđa da će tokom 2012. stopa nezaposlenosti biti povećana sa 9,8 odsto na deset odsto.

Samo pet od 15 članica evrozone – Austrija, Finska, Holandija, Nemačka i Francuska imaju najviši kreditni rejting, a prema prognozama EU vrednost bruto domaćeg proizvoda (BDP) u državama Unije biće veoma sporo uvećavana u narednoj godini. Najveći rast BDP očekuje se u istočnoevropskim državama – Litvaniji (3,4 odsto), Estoniji (3,2 odsto), Poljskoj i Letoniji (2,5 odsto), dok će vrednost BDP Portugala biti smanjena za tri odsto, a Grčke za 2,8 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari