Podrška Evropskoj uniji među građanima bloka porasla je do najvišeg nivoa u odnosu na 1990-te, jer dve trećine Evropljana podržava koncept evropskog ustava, dok se zemlje kao Velika Britanija, Danska i Švedska oštro protive konceptu EU kao jedne države. Prema podacima najnovijeg istraživanja Evrobarometar, optimističan osećaj prema Evropi gaji sve veći broj građana koji žive u zemljama članicama Unije.
Podrška Evropskoj uniji među građanima bloka porasla je do najvišeg nivoa u odnosu na 1990-te, jer dve trećine Evropljana podržava koncept evropskog ustava, dok se zemlje kao Velika Britanija, Danska i Švedska oštro protive konceptu EU kao jedne države. Prema podacima najnovijeg istraživanja Evrobarometar, optimističan osećaj prema Evropi gaji sve veći broj građana koji žive u zemljama članicama Unije. Više od 50 odsto ispitanika reklo je da smatra da članstvo njihove zemlje u EU ima blagotvoran efekat, što je najveći procenat od 1991, dok 57 odsto građana gaji sveukupnu podršku standardima Unije, što je najviši rezultat od 1994.
Holanđani (77 odsto), Irci (76 odsto) i stanovnici Luksemburga (74 odsto) najvernije su pristalice EU, dok je najveći pad pozitivnog sentimenta zabeležen u Češkoj, sa 51 odsto na jesen 2006. na sadašnjih 46 odsto, i Letoniji, sa 43 odsto na 37. U tri zemlje EU broj građana koji smatraju da njihova zemlja nije imala koristi od ulaska u blok nadmašuje broj onih sa suprotnim stavom, naime u Mađarskoj 52 odsto u odnosu na 40 odsto onih koji imaju pozitivan stav, na Kipru 46 odsto u odnosu na 44 odsto građana i u Velikoj Britaniji, gde 44 odsto ima negativan stav, a 43 odsto pozitivan, navodi se u izveštaju.
Samo dva dana pred održavanje ključnog samita evropskih lidera u Briselu, na kojem se očekuje da će iz Nacrta ustava konačno biti izbačeni državni elementi, ispitivanje otkriva da bi zajedničku povelju podržalo 66 odsto građana EU. U poređenju sa ispitivanjima iz jeseni 2006, podrška evroustavu porasla je u Španiji, Estoniji, Nemačkoj, Mađarskoj i Poljskoj, dok se ona značajno smanjila u Grčkoj i nešto manje na Kipru i u Finskoj.
Sve u svemu, ideju o evroustavu najviše podržavaju građani u Belgiji (82 odsto), Sloveniji (80 odsto) i Mađarskoj (79 odsto), dok je podrška najmanja u Velikoj Britaniji (43 odsto), Danskoj (45) i Švedskoj (47). Ispitanici su upitani da iznesu svoj stav povodm „koncepta“ ustava, a ne povodom sadržaja dokumenta iz 2005.
Upitani da prokomentarišu budućnost EU, na 50-godišnjicu Unije, 61 odsto ispitanika reklo je da smatra da će za 50 godina Unija predstavljati „vodeću diplomatsku silu u svetu“, dok je 56 odsto njih izjavilo da veruje da će EU imati sopstvenu armiju. Povodom budućeg proširenja EU, podrška toj proceduri porasla je među Evropljanima sa 46 odsto na 49 odsto, tokom proteklih šest meseci, dok je protivljenje daljem proširenju bloka opalo sa 42 na 39 odsto. Poljaci i Litvanci najviše podržavaju dalje proširenje Unije, dok manje od jedne trećine javnosti deli taj stav u Luksemburgu (25 odsto), Austriji (28 odsto) i francuskoj 932odsto).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.