Novi zakoni doneti u cilju sprečavanja prisilnih brakova i zaštite onih koji su većpostali žrtve takve prakse uvedeni su nedavno u Engleskoj, Velsu i Severnoj Irskoj. U skladu s tim pravilima, svima koji budu proglašeni krivima za pokušaj prisiljavanja nekoga na stupanje u brak preti zatvorska kazna u trajanju do dve godine.
Žrtve takođe mogu tražiti zaštitu pravosudnih organa koji će zabraniti porodicama da ih nasilno vode u inostranstvo i sprečiti druge vidove zaplašivanja.
Ministar pravosuđa Bridžit Prentis izjavila je da je novi zakon „snažno sredstvo“ u borbi protiv problema prisilnih brakova. „Novi zakon obezbediće da žena ne može stupiti u brak protiv svoje volje, a ona koja većjeste, dobiće zaštitu“, kazala je. Donošenje takve mere pozdravila je Šaminder Ubi, direktorka Mreže Ašiana, koja pruža podršku ženama iz Južne Azije, Turske i Irana, koje trpe domaće nasilje. „Ovakav zakon nesumnjivo šalje jasnu poruku da prisilan brak neće biti tolerisan i da će krivci biti kažnjeni“.
Šazia Jajim, aktivistkinja humanitarne organizacije Karma Nirvana, stupila je u prisilni brak 1998, kada joj je bilo 17 godina. U izjavi koju su preneli britanski mediji naglasila je da će njena organizacija savetovati azijskim ženama da se pozovu na ovaj zakon. Britanski ministar inostranih poslova Dejvid Miliband saopštio je nedavno da je ove godine prijavljeno više od 1.500 slučajeva prisilnih brakova. Prema podacima britanskog Biroa za prisilne brakove (FMU), 65 odsto žrtava te prakse je pakistanskog porekla. Šef diplomatije podsetio je na slučaj petnaestogodišnje adolescentkinje koju su spasle britanske diplomate iz jednog sela na severu Pakistana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.