Talas poljskih i drugih gastarbajtera iz „nove“ Evrope Velikoj Britaniji je pored blagotvornog uticaja na tamošnju privredu doneo i probleme. Poljski dnevnik Žečpospolita opisuje slučaj jedne mlade Engleskinje koja je tražeći posao u fabrici čula da ne može da ga dobije jer ne zna poljski.

Talas poljskih i drugih gastarbajtera iz „nove“ Evrope Velikoj Britaniji je pored blagotvornog uticaja na tamošnju privredu doneo i probleme. Poljski dnevnik Žečpospolita opisuje slučaj jedne mlade Engleskinje koja je tražeći posao u fabrici čula da ne može da ga dobije jer ne zna poljski. „Fabrika jeste u Engleskoj, ali na montažnoj traci rade sve sami Poljaci, ne bi te prihvatili, a ti ionako ne bi mogla da se s njima sporazumeš“, rečeno joj je.
U Evropskoj uniji, pre svega u Velikoj Britaniji i Irskoj, samo je tokom prošle godine, prema novim procenama Varšavskog univerziteta, posao potražilo oko 900.000 Poljaka. Tipičan gastarbajter iz Poljske dolazi sa sela ili iz manjeg grada, visokokvalifikovan je, ili ima završen fakultet, a u inostranstvu prihvata poslove daleko ispod svoje kvalifikacije. Iako zvanični izveštaji vlade i britanskih sindikata pokazuju da većina gastarbajtera iz „nove“ Evrope ne oduzima posao lokalnom življu jer rade ono što Britanci neće, neki konzervativni poslanici upozoravaju da vlada nije bila spremna za takav masovni priliv radne snage sa istoka.
„Sve je prepušteno stihiji. Ako vlada ne počne da poboljšava uslove za imigrante, a istovremeno uz prava ne definiše i njihove obaveze, moći ćemo samo da gledamo kako izbijaju sukobi“, rekao je konzervativni britanski poslanik Malkolm Mos. Britanska vlada učinila je prvi korak u želji da pomogne „novim“ Evropljanima da se lakše adaptiraju. Rut Keli, ministarka zadužena u vladi premijera Tonija Blera za integraciju stranaca, izdala je svojevrsni dajdžest bonton za strance koji se useljavaju u Englesku. U njemu vlasti upozoravaju da u Velikoj Britaniji ulica ne služi da se po njoj pljuje, da se na šalteru ili kada se čeka gradski autobus ne gura preko reda, da se pozdravlja stiskom ruke, da je obavezno izvinjenje kada nekoga nehotice udarite na ulici, da su tamnoputi sugrađani uobičajena pojava i da ne treba u njih da se zuri. Iako priručnik za „englesko“ džentlmensko ponašanje ne pominje nigde Poljake, upravo su se oni osetili pogođeni kao najbrojnija grupa novih gastarbajtera.
„Britanci nas da uče ponašanju i kulturi? Isti oni koji usred Krakova zapišavaju na glavnom trgu drveće?“, jedan je od blažih komentara Poljaka koji su povodom novog bontona za emigrante preplavili Internet. „Samo poslednje subote imali smo 16 intervencija“, izjavila je poljskom listu Đenjik Monika Hilašek Jaroš iz policije u Krakovu, priznavši da najezda Britanaca koji dolaze vikendom na pivske ture i jeftino pijančenje za grad predstavlja veliki problem.
Poljski mediji upozoravaju da već postaje masovna pojava da ugostitelji u Krakovu na vrata svojih kafića i restorana stavljaju obaveštenje „ne primamo goste iz Velike Britanije“. Poljaci predlažu kontrameru britanskom bontonu za imigrante – uputstvo na engleskom kako se ponaša pristojan čovek kada nekome dođe u goste, koje bi se delilo britanskim turistima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari