Cilj projekta E-papir, vredan oko sedam miliona evra koji je Vlada Srbije počela da sprovodi pre dve godine je da se do 2021. uspostavi jedinstven registar administartivnih procedura da bi se olakšalo poslovanje u Srbiji, rekla je premijerka Ana Brnabić i poručila da će za vreme ove vlade biti ukinut pečat.
Kroz projekat „e-Papir za smanjenje administrativnog opterećenja privrede“ u regulatornoj reformi koji sprovode 84 državna organa, popisano je 2.500 propisa, raznih dozvola i odobrenja, čije smanjenje i digitalizacija bi trebalo da donesu uštede privredi.
Kako je rečeno na skupu, krajnji cilj je da svi administartivni postupci budu optimizovani i da se rade eklektoronski „iz fotelje“, a do 2021. 500 najčešćih i najskupkljih, da se njih 100 digitalizuje, a da Srbija ima portal sa svim tim procedurama.
Administartivni troškovi priverede bi sa trenutnih 3,46 odsto BDP bili smanjeni na tri odsto.
Brnabić je istakla da je projekat ambiciozan, a da će Vlada Srbije ostati uporna da se u ovom mandatu reformiše javna administracija, čime se štedi vreme i novac, privredi, ali i državnoj upravi.
Kada budemo imali ovaj sistem u praksi biće mnogo lakše i državnoj upravi i lokalnoj samoupravi da efikasnije rade svoj posao, rekla je ona.
Takođe, dodala je, borimo se protiv korupcije, one male korupcije, koja se odražava u čuvenoj srpskoj rečenici „fali ti još jedan papir“.
Kad imamo potpuno transparentne procedure i predvidivost, tako ukidamo korupciju i olakšavamo poslovanje, rekla je Brnabić.
Ona je naglasila da se time najviše pomaže malim i srednjim preduzećima i da je cilj da se oni ohrabre, pošto je zdrava ekonomija, ekonomija preduzetnika i malih i srednjih preduzeća.
Premijerka je ukazala da nije očekivala da će toliko teško ići reforma u digitalizaciji uprave.
Iako sam znala da će to ići teško, ipak, zapanjena sam otporima državne uprave u tome koliko se borimo da pečat ostane živ u Srbiji, rekla je ona.
To će biti jedna od onih reformi koja će ići mnogo teže, nego što sam mislila, ali nećemo odustati, nastavićemo da provodimo reformu i do kraja mandata ove vlade ukinuti pečat, poručila je Brnabić.
U projekat se od avgusta prošle godine uključila Evropska unija (EU) koja je donirala 2,5 miliona evra.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici je istakao da se u okviru projekta radi sa srpskom administracijom i pomaže da se napravi skrining propisa koji regulišu poslovni život u Srbiji i optimizuju procedure.
Prema njegovim rečima, preispitaće se svih 2.500 propisa i papira koji sada postoje u cilju da se napravi jedinstveni registar.
Ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif istakao je da i njegova zemlja pomaže reformu u Srbiji i najavio da sledi još ambicioniji projekat elektronskih usluga administarcije.
Očekujemo da ovaj projekat u 4 sektora pojednostavi ili ukine čak 50 postpupaka i na taj način direktono uštedi privredi i građanaima 20 milijardi dinara, izjavio je on.
Kif je istakao da je u stvaranju zdrave investicione klime izuzetno važna regionalana povezanost i najavio da će Velika Britanija ovog leta u Londonu biti domaćin Samitu zemalja Zapadnog Balkana na ključne teme ekonomskog razvoja regiona.
V.D. pomoćnika direktora Republičkog sekretarijata za javne politike Ninoslav Kekić rekao je da je do sada u projekat uključeno 84 državna organa, a da se u narednoj fazi će se u popisivanje uslobva poslovanja uključiti privreda i dati predloge na koji način će se uraditi.
Cilj je da na kraju administrativno opterećenje, bar do 2021. godine, uspemo da smanjimo sa sadašnjih 3,46 BDP na tri odsto, što bi značilo 15 odsto manje nego sada, predočio je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.