Premijerka Ana Brnabić je danas, na sastanku sa članovima Radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara, rekla da pitanje zaštite i bezbednosti novinara ostaje kao potpuni prioritet, bez obzira da li se Krivični zakonik sada menja ili ne.
Na redovnom mesečnom sastanku je bilo reči i o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, kao i o prekršajnim postupcima protiv novinara sa nedavnih protesta, saopštila je vlada Srbije.
Deo medijskih i novinarskih udruženja je tražio da se izmene i dopune Krivičnog zakonika, koje je izradilo Ministarstvo pravde, povuku iz procedure i da se dalje razmatraju u narednom periodu, kada se bude radila šira izmena Krivičnog zakonika.
Te izmene i dopune su urađene na osnovu analize Zorana Stojanovića i uz podršku Misije OEBS u Srbiji.
Brnabić rekla je da pitanje zaštite i bezbednosti novinara ostaje „kao potpuni prioritet“, bez obzira na to da li se Krivični zakonik sada menja ili ne.
Naglasila je i da vlada ostaje potpuno otvorena za nastavak dijaloga o ovoj temi sa svim medijskim i novinarskim udruženjima i u budućnosti.
Predstavnici Misije OEBS, koji su od početka podržali ceo proces, takođe su naglasili da će i OEBS nastaviti da pruža punu podršku u tome, navodi se u saopštenju.
Na sastanku su razmatrane i predložene dopune Zakona o javnom redu i miru, koje je izradio Zaštitnik građana, o kojima je članove Radne grupe upoznala njegova zmenica Jelena Stojanović.
Dopune se odnose na definisanje prekršaja učinjenih protiv lica koja obavljaju novinarski posao i na sankcionisanje nepoželjnog ponašanja na društvenim mrežama.
Dogovoreno je da ovi predlozi budu predmet široke javne rasprave u narednom periodu, navodi se u saopštenju.
Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Bekir Dudić je rekao da je MUP povukao prekršajne postupke protiv svih lica za koje je utvrđeno da su novinari.
Istaknuto je i da je neophodno da policija obrati posebnu pažnju na novinare tokom izveštavanja sa takvih skupova i da je potrebno da novinari imaju vidno istaknute novinarske, odnosno pres legitimacije.
Naglašeno je i da prekršajne prijave ne mogu da dobiju lica koja se na skupovima nalaze u svojstvu profesionalnih izveštača.
Brnabić je zamolila da se za sledeći sastanak pripremi informacija o takozvanim „SLAPP“ tužbama kako bi se svi upoznali sa ovim pitanjem.
Predloženo je da se za sledeći sastanak, u januaru sledeće godine, pripremi informacija o bezbednosti novinara u zemljama članicama EU, u saradnji sa predstavnicima Misije OEBS i Delegacije EU u Srbiji.
Brnabić je istakla da je ova radna grupa, koja je formirana u decembru prošle godine, imala dobre rezultate i inicijative, te da je potvrđena kao dobar format za dijalog i rešavanje otvorenih pitanja.
Naglasila je i „da je svakako neophodno nastaviti rad zajedno sa predstavnicima svih medijskih i novinarskih udruženja na sveukupnom unapređenju bezbednosti novinara“.
Zamenik republičkog javnog tužioca Branko Stamenković izneo je informacije o aktuelnim predmetima koje javna tužilaštva vode u vezi sa krivičnim delima, koja su izvršena na štetu bezbednosti novinara.
Stamenković je rekao da su u novembru formirana četiri nova predmeta, a od januara do kraja novembra 71 predmet, od kojih je u 22 utvrđeno da nema elemenata krivičnog dela.
„Svi učesnici sastanka složili su se da su izuzetno važne brze i konkretne akcije MUP i tužilaštva i stalna komunikacija koju imaju sa predstavnicima medijskih i novinarskih udruženja“, navodi se u saopštenju.
U izveštavanju o konkretnim slučajevima koje Radna grupa redovno prati, Stamenković je istakao značaj donošenja osuđujuće presude protiv četvrtog okrivljenog u slučaju novinara Milana Jovanovića iz Grocke.
Kada je reč o troje prvostepeno osuđenih čeka se odluka Apelacionog suda po žalbi.
U predmetu novinarke Jelene Zorić očekuje se da glavni pretres bude održan na kraju ovog meseca, a u predmetu novinarke Snežane Čongradin podneta je krivična prijava i tu postupa Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Stamenković je kao naročito važnu istakao presudu koja je doneta protiv troje okrivljenih za napad na novinara Daška Milinovića ocenivši to kao izuzetno dobar primer brzog reagovanja svih nadležnih organa.
U predmetu novinara Marka Vidojkovića doneta je presuda protiv okrivljenog na koju je tužilaštvo najavilo žalbu, dok je u predmetu novinara Vidojkovića i Kulačina u toku sklapanje sporazuma sa osumnjičenim o priznanju krivice.
Član Radne grupe Veran Matić izvestio je o radu SOS telefona, te precizirao da je u proteklom mesecu bilo više od 20 poziva, od kojih je najveći deo bio u vezi sa izveštavanjem novinara sa protesta.
Matić je istakao da je sistem prijavljivanja slučajeva i reagovanja institucija bio efikasan.
On je naglasio da je posebno važna preventiva, koja zahteva mnogo veću koordinaciju svih aktera, kako bi se smanjio broj incidenata.
U razgovoru je zaključeno da novinarima nedostaje obuka za izveštavanje sa protesta i sa vanrednih ili kriznih situacija generalno.
Učesnici sastanka saglasni su da bi organizacija takvih obuka trebalo da bude jedan od prioriteta u narednoj godini i da bi trebalo da uključuje i obuku za novinare i za pripadnike policije o postupanju prema novinarima koji izveštavaju sa vanrednih događaja.
Predstavnici Misije OEBS i drugi međunarodni partneri naglasili su da će podržati tu inicijativu i da će raditi na tome sa predstavnicima medijskih i novinarskih udruženja.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Misije OEBS, Delegacije EU u Srbiji, Fondacije Konrad Adenauer i ambasade Kanade.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.