Nevladina, neprofitna organizacija “Krik”, objavila je informaciju o mojoj imovini, na osnovu podataka koje sam prema važećem Zakonu, dostavila Agenciji za borbu protiv korupcije, kaže u saopštenju Ana Brnabić, ministarka državne uprave i samouprave.
„I koje sam dodatno dostavila i njima na njihov zahtev, spremna da pružim sve informacije i odgovorim na pitanja, čak i ona koja su van domena onoga što Zakon nalaže. Sve podatke, u skladu sa propisima, Agenciji sam dostavila, mesec dana pošto sam izabrana na posao ministarke u Vladi Republike Srbije. Agenciju za borbu protiv korupcije takođe sam obavestila o profesiji kojom se bavi moj brat, a koju deo javnosti može da doživi kao sukob interesa. U vezi sa mojom pro bono angažmanom u UO Peksim fondacije od Agencije sam tražila dalja uputstva. U skladu sa tim uputstvima se ponašam – dala sam ostavku na mesto u Pexim fondaciji i Agenciji prijavljujem sve poslove koje državna uprava ima sa firmom ASSECO u kojoj radi moj brat. Od mog postavljenja novih poslova nije bilo.“
– Duboko verujem, da je transparentnost jedan od najvažnijih principa u obavljanju javnog posla i u celoj svojoj profesionalnoj karijeri sam se za to zalagala. Kao i većina građana i građanki Srbije redovno plaćam sve poreze, izmirujući i na taj način obaveze, koje kao državljanka imam prema svojoj zemlji. Takav odnos smatram ne samo odgovornim već i civilizacijskim i duboko patriotskim. Bez ikakve dileme, podrazumeva se, da kao postavljeno lice, na javnoj funkciji, poštujem sve zakonske i druge obaveze. To je neupitno kada je reč o javnoj, izabranoj funkciji. Poštovanje zakona je nešto što se u mom vrednosnom sistemu podrazumeva, u svakom slučaju, bila na javnoj funkciji ili ne – kaže se u sapštenju.
„Dakle, podržavajući u potpunosti istraživačko novinarstvo kada ono ima za cilj dolazak do istine, postavljam pitanje: Sa kojim pravom i na osnovu kog zakona je objavljena adresa na kojoj živi moja majka i moj brat, koji nisu postavljena lica niti javne ličnosti? Ne postoji zakon koji uređuje da oni moraju da podnesu izveštaj o svojoj imovini, a tu obavezu da prijavim njihovu imovinu nemam ni ja. Pored imovine kojom rasplažu, na internetu, što znači u najširoj javnosti, sada su dostupne njihove adrese uključujući i adrese mojih maloletnih bratanaca. Pre samo dva dana suočila sam se pretnjama na društvenim mrežama, koje sam prijavila MUP-u. Uz puno razumevanje da funkcija koju obavljam nosi, pored odgovornosti i određene rizike otvoreno pitam: Da li precizno objavljivanje adrese na kojoj živim, kao i mesta stanovanja moje porodice, uključujući i maloletna lica treba da razumem kao putkaz i mapu puta da osobe koje su mi pretile, što lakše te pretnje mogu da ostvare?”, dodaje Brnabić.
– Zalažem se za transparentnost, ali mislim da način na koji se ovde transpranetnost shvata dovodi do ugrožavanja bezbednosti. Imovina postavljenih lica treba da bude javna u skladu sa Zakonom, a objavljivanje informacija o imovini lica koja nisu postavljena bez ikakve zakonske osnove, koja su povezana sa mnom, drugim ministrima ili ličnostima je kršenje zakona i potpuno druga stvar i nema mehanizma da oni sada zaštite svoju privatnost. Takva transparentnost ugrožava bezbednost moje porodice, a sigurna sam da to nije bila namera zakonodavca, niti je ulica u kojoj živi moja majka bitan podatak za građane i građanke Srbije. Da li moja porodica treba da snosi posledice toga što je njihova sestra ili ćerka odlučila da se bavi javnim poslom u najboljoj nameri da uradi nešto za svoju zemlju? – kaže ministarka.
Šabić: Objavljivanje adresa nekorektno
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić izjavio je za N1 da javni funkcioneri moraju da računaju na to da je stepen zaštite njihovih podataka osetno niži, ali je ukazao da objavljivanje adresa lica koja jesu ili nisu povezana lica, predstavlja neadekvatnu obradu podataka.
Šabić upozorava da objavljivanje adresa, naročito maloletnih lica, nije korektno čak ni sa stanovišta novinarskog kodeksa i da podrazumeva određeni rizik. Poverenik podseća i da svaka obrada podataka mora imati svrhu i biti opravdana svrhom.
Krik: Nismo objavili adrese
Mreža za istraživanje kriminala i korupcije KRIK, reagujući na izjavu ministarke Ane Brnabić, saopštava da su u svim dokumentima o nekretninama političara koje je objavio KRIK obrisane precizne adrese, „te su ostali samo nazivi ulica i delovi grada u kojima se nekretnina nalazi, a kućni brojevi su izbrisani“.
Nisu objavljene ni fotografije nekretnina, navodi se u saopštenju redakcije KRIK, na koje se poziva N1. Prema navodima KRIK, „u dokumentaciji o kompanijama, obrisani su matični brojevi i adrese svih fizičkih lica – osnivača i direktora firmi“.
„Ostavljene su samo adrese sedišta kompanija, jer su u pitanju pravna lica, te ne predstavljaju lični podatak. Ove adrese vidljive su na sajtu Agencije za privredne registre i javno dostupne“, objašnjava KRIK.
U redakciji kažu da ministarka Brnabić nije pristala na intervju uživo sa novinarima KRIK pre objavljivanja profila, na kome bi joj bila predočena sva dokumentacija. „Molimo ministarku da nam jasno ukaže u kom delu njenog imovinskog kartona je objavljena precizna lična adresa“, dodaje KRIK u saopštenju i najavljuje da će „ispraviti eventualnu grešku“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.