Brnabić: Saniranje deponije u Vinči najveći projekat u oblasti životne sredine 1Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Saniranje deponije u Vinči je najveći projekat u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji i biće završen 2022. godine, rekla je danas premijerka Ana Brnabić.

Ona je tokom obilaska gradilišta u Vinči rekla da će okončanjem radova biti rešen višedecenijski problem odlaganja čvrstog otpada u Beogradu, u skladu sa evropskim standardima, što će popraviti život stanovnika glavnog grada Srbije.

„Ovo je najveći projekat javno-privatnog partnerstva u Srbiji, model saradnje koji bi trebalo da više koristimo u budućnosti“, rekla je Brnabić i podsetila da sanaciju deponije u Vinči radi francusko-japanski konzorcijum „Suez i Itochu“ i da je vrednost projekta 370 miliona evra.

Dodala je da je taj projekat važan i za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) ove i naredne godine.

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić, istakao je da se trenutno nalazimo na najvrednijem i najvećem gradilištu u Beogradu.

– Na ovom mestu već 46 godina grad Beograd ostavlja svakog dana 1.500 tona otpada. Pre 46 godina ovo je bila uvala, a danas je otpad naslagan otprilike do visine Beograđanke, preko 80 metara i ovo je jedna od najvećih neuređenih deponija u Evropi. Bilo je krajnje vreme da Beograd reši problem svoje deponije jer više nismo imali gde da odlažemo otpad. Mi pored toga što otpad odlažemo na neuređenoj deponiji, svake godine sipamo u naše reke, Savu i Dunav zapreminu od 60.000 olimpijskih bazena fekalija. I to je bio naš odnos prema prirodi i životnoj sredini. Ovde u blizini se nalazi jedno od naših najvažnijih arheoloških nalazišta, blizu je reka, prošle godine smo morali da radimo novu branu kako bi zaustavili klizanje deponije, tako da sam zahvalan našim partnerima iz Francuske i Japana kao i svim kreditorima što su stali iza ovog projekta i što će Beograd konačno upravljati svojim otpadom kao i drugi evropski gradovi – kazao je Vesić.

On se zahvalio Vladi Republike Srbije na podršci i istakao da se radi o najvećem javno-privatnom partnerstvu u ovom delu Evrope.

– Ovde se nalazi postrojenje iz kojeg će se proizvoditi struja iz otpada, proizvodiće se toplotna energija, Grad Beograd već uveliko radi na toplodalekovodu od toplane Konjarnik do Vinče, koristićemo gasove deponije za grejanje Beograda i time rešiti i problem požara na staroj deponiji. Dakle, do kraja godine imaćemo novu deponiju, postrojenje za preradu građevinskog otpada, neće više biti „divljih” deponija u Beogradu i Srbiji jer će se ovde prerađivati i građevinski otpad. Nakon toga, sledi zatvaranje stare deponije i konačno više nećemo imati ekološku bombu u centru Beograda. Ovo su istorijske stvari za Beograd, rade se jednom u veku poput i fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom selu. To znači da konačno rešavamo decenijske probleme koje niko nije znao i umeo da reši, kao ni da obezbedi potreban novac – kazao je Vesić, zahvalivši se svim učesnicima u projektu.

Ugovor o izgradnji regionalnog centra za tretman otpada u Vinči, potpisan je septembra 2017. godine između Grada Beograda i konzorcijuma Suez-Itochu.

Projekat predviđa sanaciju postojeće deponije, jedne od najvećih deponija na otvorenom u Evropi, izgradnju novog skladišnog centra i jedinice za spaljivanje gde će se proizvoditi električna i toplotna energija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari