Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je danas na samitu Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope u Sofiji da je za našu zemlju izuzetno važno svevremeno i čelično prijateljstvo Srbije i Kine.
Ona je zahvalila kineskom premijeru Li Kećijangu na ličnoj podršci u okviru mehanizma 16+1 i kineskoj globalnoj inicijativi „Pojas i put“, koju je pokrenuo predsednik Kine Si Đinping.
Srbija je posvećena aktivnom učešću u ovim inicijativama koje su važne za našu zemlju i za ceo region i doprinele su boljem povezivanju i jačanju saradnje, naglasila je premijerka i dodala da su, pored infrastrukturnih projekata, značajni i projekti u oblasti energetike i kulture.
Modernizacija železničke pruge Beograd – Budimpešta, koju zajednički realizuju Srbija, Mađarska i Kina kao prvi prekogranični projekat u okviru ovog mehanizma saradnje, ključan je za infrastrukturno povezivanje, istakla je Brnabić.
Prema njenim rečima, za Srbiju je danas najvažnije što će potpisati komercijalni ugovor o modernizaciji i rekontrukciji mađarsko – srpske železničke veze na deonici Novi Sad – Subotica – Kelebija, koji je vredan 943 miliona evra, čime se u potpunosti pokriva finansiranje i izvođenje radova na projektu.
Brnabić je ocenila da su regionalni infrastrukturni projekti najvažniji za našu zemlju i da će oni doprineti povezivanju i podstaći ekonomski napredak regiona.
Upravo zato, za Srbiju su ključni „Autoput mira“ do albanske luke Drač, autoput koji će povezati Beograd i Sarajevo i autoput do Bugarske, kazala je Brnabić.
Ona je naglasila da je izuzetan politički značaj mehanizma 16+1 to što predstavlja snažnu sponu između istoka i zapada, Kine i Evrope.
Želim da zahvalim narodu Kine, predsedniku Đinpingu i premijeru Kećijangu na snažnoj podršci koju pružaju u sprovođenju projekata. To olakšava razmenu dobara i mobilnost ljudi i pozitivno utiče na stabilnost i dalji napredak celog regiona, istakla je Brnabić.
Premijerka je zahvalila domaćinu, bugarskom premijeru Bojku Borisovu, na uspešnoj organizaciji dva izuzetno važna sastanka u Sofiji u ovoj godini, a posebno zbog toga što je u pozitivnom svetlu vratio u fokus region zapadnog Balkana tokom bugarskog predsedavanja Savetom EU.
Kao i na prethodnom Samitu 16+1, održanom u Budimpešti u novembru prošle godine, Srbija je i u Sofiji dobila priznanje za pripremu projekata.
Pored Komercijalnog ugovora za prugu Beograd – Budimpešta, u Sofiji će biti potpisani i Memorandum o razumevanju o zajedničkom formulisanju plana bilateralne saradnje Kine i Srbije u okviru inicijative „Pojas i put“, Memorandum o razumevanju o zajedničkoj podršci izgradnje Industrijskog parka za voće i povrće, kao i Memorandum o razumevanju o saradnji na projektima rekostrukcije deonice na Koridoru 10 na pruzi Beograd-Niš-Preševo- Makedonija.
U delegaciji na Samitu u Sofiji, koju predvodi premijerka, su ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, navodi se u saopštenju Vlade Srbije. (Kraj) is 13:55
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.