Gotovo 69 odsto Španaca smatra da u njihovoj zemlji ima previše imigranata, gde se broj stranaca dramatično povećao zbog ekonomskog buma, rezultati su istraživanja lista „El mundo“. Ukupno 68,6 odsto od 1.000 ispitanika u anketi sprovedenoj između 15. i 21. jula kažu da je broj stranaca previsok.
Gotovo 69 odsto Španaca smatra da u njihovoj zemlji ima previše imigranata, gde se broj stranaca dramatično povećao zbog ekonomskog buma, rezultati su istraživanja lista „El mundo“. Ukupno 68,6 odsto od 1.000 ispitanika u anketi sprovedenoj između 15. i 21. jula kažu da je broj stranaca previsok. Početkom godine stranci su činili 11,3 odsto ili 5,2 miliona od 46 miliona stanovnika, što je ogroman porast u odnosu na 1996. kada je stranaca bilo jedva 500 000.
Španija je donedavno bila jedna od svetskih zemalja sa najbržim ekonomskim rastom, koji je prošle godine iznosio 3,8 odsto. Međutim, pad je usledio nakon 10 godina rasta zbog naglog poremećaja na tržištu nekretnina izazvanog kamatnim stopama i međunarodnim kreditima.
Većinu stranaca u Španiji čine Rumuni, Marokanci i imigranti iz Ekvadora. Imigracija je postala jedan od glavnih problema Španije nakon ekonomskog pada i nezaposlenosti.
Pitanje imigracije bilo je jedno od vodećih tokom predizborne kampanje početkom godine. Vlada španskog premijera Hosea Luis Rodrigesa Zapatera obezbedila je amenstiju za više od 500 000 ilegalnih imigranata 2005. godine. Socijalisti su odlučili u maju da imigrantima koji nisu iz zemalja EU daju pravo glasa i da dozvole legalnim imigrantima iz vanevropskih zemalja da glasaju. Španija je prva tačka za hiljade Afrikanaca koji kreću na opasno putovanje da bi ušli u Evropu kroz ovu mediteransku zemlju. Španija sarađuje sa drugim zemljama EU na povećanju vazdušne i morske patrole i potpisala je sporazume o repatrijaciji sa nekoliko afričkih zemalja koji su olakšali vraćanje kućama ilegalnih imigranata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.