Brojne nedoumice o Vesićevom projektu 1

Da li će štampani udžbenici od prvog do četvrtog razreda biti izbačeni iz beogradskih osnovnih škola, a njih će zameniti digitalni, jedna je od ključnih dilema nakon najave zamenika gradonačelnika Beograda Gorana Vesića da će za sve beogradske đake nižih razreda osmoletke obezbediti besplatne tablete i kodove za digitalne udžbenike.

Vesić je juče održao sastanak sa predstavnicima izdavačkih kuća na kome je izdavačima saopštena ova ideja, a prema saznanjima Danasa o tome će u ponedeljak razgovarati i sa direktorima škola.

Do zaključenja ovog izdanja našeg lista iz Skupštine grada nismo dobili odgovore zašto će Grad plaćati kodove za udžbenike kada ih neki izdavači već besplatno daju uz kupljeni štampani udžbenik, ko će snositi troškove ako se tablet ošteti ili pokvari, kakva je sudbina „papirnih“ knjiga i iz čega će učenici učiti ako za neki predmet ne postoji digitalni udžbenik.

U Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) kažu za Danas da između 80 i 90 odsto štampanih udžbenika za prvi, drugi i treći razred osnovne škole ima i svoju digitalnu varijantu koja se koristi u okviru projekta „Nastavni sadržaji kroz digitalni udžbenik/digitalnu učionicu“.

Radne sveske ne postoje u digitalnom formatu, ali kako nam je rečeno, neki digitalni udžbenici sadrže i zadatke, pa u tom smislu mogu da zamene radne sveske.

– Za četvrti razred još nema digitalnih udžbenika, jer se upravo završava odobravanje štampanih. Izdavači pripremaju digitalne udžbenike na osnovu štampanih, zbog čega se javni poziv za digitalne raspisuje otprilike dva  meseca nakon izlaska Kataloga udžbenika – kažu u ZUOV-u.

Vesić je najavio nabavku oko 70.000 tableta koje će podeliti školama, a one će potpisivati ugovore s roditeljima i zaduživati ih za ove uređaje.

– Tableti će biti „skremblovani“ i moći će da se koriste samo za udžbenike. Nakon što im dete završi četvrti razred, roditelji su u obavezi da vrate tablete u ispravnom stanju. Tableti će biti osigurani, u slučaju nekog kvara plaćaće se neka odšteta, ali to neće biti ništa skupo. Velika je stvar i što će od septembra deci biti znatno lakše torbe jer će uz tablet nositi samo radne sveske u papiru – objašnjava Vesić, ali bez preciziranja da li to onda znači da škole neće tražiti da đaci kupe i štampane knjige.

Takođe nije jasno da li će radne sveske plaćati roditelji ili će i njih obezbediti Grad, što je Vesić napomenuo u izjavi jednom dnevnom listu.

– Grad će raspisati i tender za nabavku digitalnih udžbenika. Kupujemo kodove za udžbenike. Nažalost, radne sveske još nemaju kodove, pa ćemo njih kupiti u papiru s obavezom izdavača da već naredne godine i radne sveske urade u digitalnoj verziji – rekao je Vesić za Blic.

On je naveo da će škole birati udžbenike i da se u to Grad neće mešati, ali da će sa izdavačima pregovarati o ceni jer bi trebalo da bude znatno niža, s obzirom na to da neće postojati troškovi štampe i distribucije.

Ko želi štampani udžbenik, može da ga kupi ili može da odštampa svom detetu digitalni koji je dobio besplatno, rekao je Vesić.

On je najavio i donaciju od 5.000 wi-fi uređaja za najsiromašniju decu, te da će internet biti obezbeđen i nekim područnim školama koje ga nemaju.

Za sada je otvoreno pitanje da li škole imaju pravo na ponovno opredeljivanje za prvi i drugi razred, ukoliko smatraju da neka izdavačka kuća ima bolje digitalne udžbenike. Izdavači su uveliko počeli da štampaju tiraže za te razrede za narednu školsku godinu pa je nejasno šta će sa tim knjigama biti, ako škola odluči da koristi samo digitalne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari