Budućnost čovečansktava i naše planete nalazi se u raznovrsnim obnovljivim izvorima energije, istaknuto je na trećem po redu Sajmu energetske efikasnosti. Ovaj naučni skup organizovali su: Savez društava inženjera i tehničara grada Požarevca, Inženjerska komora Srbije i Regionalna privredna komora Požarevac pod pokroviteljstvom grada Požarevca.

U okviru Sajma, u skupštinskoj sali grada Požarevca održano je savetovanje na temu obnovljivih izvora energije i uštede energije. Posebnu pažnju privukli su izlagači, koji su predstavili eksponate iz različitih oblasti obnovljivih izvora energije i uštede energije. Prema rečima predsednika SDIT-a Milutina Stankovića, organizovanje Sajma ima za cilj da iformiše stručnu i širu javnost o trenutnom stanju na polju energetske efikasnosti, o budućim pravcima razvoja, mogućnostima ulaganja i korišćenja obnovljivih izvora energije na području Braničevskog okruga i širem području.

Otvarajući ovogodišnji Sajam, predsednik Skupštine grada Požarevca Bane Spasović je istakao da lokalna samouprava sa velikom pažnjom prati trenutno stanje i pravce razvoja na polju korišćenja obnovljivih izvora energije koji se sagledavaju na ovakvim okupljanjima.

– Svesni da energetski gigant kojeg imamo na svojoj teritoriji nema nepresušne prirodne resurse, ne želimo da razmišljamo samo u okvirima naredne decenije, već mnogo dalje. Lično, svestan sam značaja i rezultata Društva inženjera i tehničara Požarevac, i upravo zbog toga nezadovoljan statusom koji uživate van stručne javnosti u našem gradu i Okrugu, smatram da nam struka nikad nije bila potrebnija i značajnija. Kao što se za velikana nauke Pavla Savića, čija se spomen bista nalazi ispred vaših prostorija, malo zna, tako se i o svim uspesima i rezultatima vašeg Društva malo govori u javnosti. To želimo da promenimo, i zato sada, sa ovog mesta, ispred grada Požarevca dajem punu podršku vašem radu i obećavam svu pomoć koju možemo da pružimo kako bi kapacitet članova Društva inženjera i tehničara Požarevac u budućnosti bio prepoznat, iskorišćen i na kraju uvažen, rekao je Spasović.

Inače, za ovo savetovanje vladalo je veliko interesovanje, jer su radove izlagali istaknuti stručnjaci sa više fakulteta i obrazovnih institucija, instituta i organizacija koje se bave ovom oblašću, iz Srbije i šireg okruženja. U uvodnom predavanju prisutni su imali priliku da slušaju interesantno izlaganje prof. dr Miluna Babića na temu „Savremeni koncepti školovanja i usavršavanja stručnjaka za oblast energetike i enegretske efikasnosti“.

Formiranje evropskog prostora i sve jača globalizacija, kao i nastojanja nacionalnih zajednica da obezbede nedostajuće inženjere, izaziva pojavu velike konkurencije na tržištu radne snage, u kojoj male i siromašne zemlje nemaju šansu da proces migracije i transfera formiranih stručnjaka okrenu prema sebi. Zato zemlje kao što je Srbija razvoj svoje privrede i energetike moraju zasnivati na kadrovima koje sami iškoluju. A Srbija ih školuje malo, pri čemu se mnogi odmah po završetku studija zapošljavaju u bogatijim zemljama. Slobodan domaći inženjerski prostor se, zbog toga, sve više popunjava „stručnjacima“ koji nemaju mnogo veze sa inženjerijom i energetikom, a koji dalje, da bi zaštitili svoje pozicije oko sebe agregiraju lica svog ili sličnog stručnog profila, smanjujući na taj način kvalitet i efikasnost radnih procesa u koje su uključeni i čineći domaću industriju sve nekonkurentnijom, što može Srbiju u finalu, da trajno veže za poziciju nerazvijene i za život neizazovne zemlje.

– U toku mog naučno-istraživačkog, stručnog i obrazovnog angažmana, ja sam utvrdio da glavna karakteristika obrazovnog pristupa ne sme da bude samo kvalitet i količina uskostručnog inženjerskog znanja, već da studenti tehnike u toku svojih studija moraju uveriti i sebe i svoje okruženje da su dosegli i poželjan nivo naučno – stručne i menadžerske kompetentencije, tj. sposobnost korišćenja znanja radi ostvarivanja očekivanog rezultata u datom kontekstu. Iskustva pokazuju da savremena preduzeća preferiraju kao poželjne one inženjere koji imaju i „nešto više od znanja“, pa zbog toga vole da zapošljavaju one mlade inženjere koji imaju veći stepen inovativnosti, dokazane i brojnije kompetentnosti na akademskim projektima urađenim u toku studija, izraženiju adaptivnost na nove uslove i kreativnost. Kao važne kriterijume za prijem novih inženjera poslodavci stavljaju njihovu sposobnost da rade sa ekipom na terenu, i da ekipi u kojoj dejstvuju uspešno prenesu svoje ideje i imaginaciju. Savremeni studenti inženjerije žele optimizaciju svoga studijskog angažmana i smanjivanje obima nastavnih planova i programa, zatim, aktivnije i atraktivnije pedagoške metode, koje više odgovaraju modernom informatičkom društvu u kome su odrastali i u kome studiraju i da na univerzitetu izgrade kompetencije koje preferiraju poslodavci, i to one koje će im u najkraćem mogućem roku omogućiti dobru zaradu i punu društvenu poziciju, kazao je prof. dr Milun Babić.

Drugo uvodno predavanje koje je održala Jasminka Pavlović iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, na temu „Zakonska regulativa u oblasti energetske efikasnosti“, takođe je od važnosti za ukazivanje na značaj unapređenja energetske efikasnosti u različitim oblastima delovanja.

Zakon o planiranju i izgradnji koji je u Srbiji na snazi od septembra 2009. godine, jeste prvi zakon o izgradnji koji je definisao da unapređenje energetske efikasnosti podrazumeva smanjenje potrošnje svih vrsta energije, uštedu energije i obezbeđenje održive gradnje primenom tehničkih mera, standarda i uslova planiranja, projektovanja, izgradnje i upotrebe objekata.

– Najveću prepreku za implementaciju energetske efikasnosti u zgradama predstavljaju stambeni objekti, odnosno njihova energetska sanacija. Sertifikat o energetskim svojstvima zgrada, odnosno energetski pasoš, jeste dokument koji sadrži izračunate vrednosti potrošnje energije u okviru određene kategorije zgrada, energetski razred i preporuke za poboljšanje energetskih svojstava zgrade. Razvojem svesti o potrebi štednje energije permanentno ćemo razvijati i pravilnike iz ove oblasti, a posebno u delu koji se odnosi na proračun potrebne energije za grejanje, hlađenje, pripremu sanitarne tople vode, ventilaciju i osvetljenje. Za krajnjeg korisnika najveća korist od energetski efikasne gradnje jeste ugodniji i kvalitetniji prostor za život uz niže mesečne račune za grejanje, hlađenje, ventilaciju, sanitarnu toplu vodu i električnu energiju i uz komfornije življenje. Ulaganjem u energetsku efikasnost zgrada utičemo na smanjenje potrošnje svih oblika energije, ugodniji i kvalitetniji boravak u zgradi, uz duži životni vek zgrade doprinosimo zaštiti životne sredine i smanjenju emisije štetnih gasova, odnosno živimo jeftinije, ugodnije i duže, a to isto omogućavamo i svojim potomcima, naglasila je Jasminka Pavlović.

U nastavku savetovanja istaknuti i specijalizovani stručnjai su predstavili radove koji praktično reprezentuju sve oblasti iz obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari