Iako je opozicija na 25. sednici Skupštine opštine Prijepolje tvrdila da je predložen ambiciozan „izborni“ budžet, a koalicija na vlasti da je budžet realno isplaniran i da je investicioni, ipak je prevladala konstruktivna atmosfera i objektivno većih zamerki nije bilo. A i kako bi, kad je spisak „ kapitalnih investicija“ toliko dugačak, da gotovo i nema dela opštine koji nije „pokriven“ barem nekim ulaganjem.


– Osnovna karakteristika budžeta za 2016. godinu je da je on investicioni. Iz 2015. godine prenosimo 90 miliona dinara neutrošenih sredstava, ali je ovde reč o ugovorenim, a nerealizovanim investicijama. Zbog povećanja broja zaposlenih planirali smo i uvećanje sredstava od poreza na zarade, a treba očekivati i izdašna sredstva od naknada za legalizaciju objekata, istakao je predsednik opštine Emir Hašimbegović. Hašimbegović je, takođe, naglasio da je udeo plata korisnika u budžetu samo 17,2 odsto, da su subvencije ograničene zakonskim propisima, ali da je opredeljenje da se u najvećem iznosu subvencioniraju projekti vezani za poljoprivredu, odnosno obrazovanje i zdravstvo. Kapitalne investicije, pak, čine čak 35 odsto budžeta koji iznosi milijardu i 72 miliona dinara.

Najviše polemike je izazvalo ulaganje 20 miliona dinara iz budžeta kako bi EPS, posle deset godina, bila „odobrovoljena“ da izgradi trafostanicu u Velikoj Župi. Opozicija smatra da nije u skladu ni sa zakonskim propisima, a ni sa logikom, da jedna od najsiromašnijih opština ulaže svoja skromna budžetska sredstva za izgradnju elektroprivrednog objekta, iako je to obaveza moćnog državnog preduzeća. Međutim, kako je to objasnio Esad Hodžić, član Opštinskog veća, ovo je jedini način da se obezbedi kvalitetno snabdevanje električnom energijom, reši problem, a sredstva će biti vraćena jer će ih EPS uložiti u saniranje niskonaponske mreže. Nije izostalo ni uobičajeno „licitiranje“ sredstava za putne pravce, a svako u skladu sa svojim „biračkim telom“. Prema obećanjima, koja traju skoro deceniju, sigurno je da će Velika Župa, kao jedna od najbrojnijih mesnih zajednica, dobiti rasvetu, kao i prigradsko naselje Ivanje, a počeće rekonstrukcija kamenog mosta izgrađenog pre više od pola veka kao jedna od udarnih saobraćajnica u opštini.

Opozicija nije ni ovoga puta izostavila da apostrofira kako su veoma visoki iznosi planirani za putovanja i dnevnice opštinskog rukovodstva i to višestruko u odnosu na sredstva koja će se usmeriti u projekte zapošljavanja. Tako je opozicija nazvala Odluku o budžetu za 2016. godinu „podlogom za izbore“. Nikako, rekoše predstavnici vlasti, ne sme biti ni sumnje da je budžet razvojni, a da je to tako potkrepiše činjenicama da je za poljoprivredu namenjeno 12,5 miliona dinara više nego što je uloženo u 2015. godini, a za putnu i komunalnu infrastrukturu čak 55 miliona dinara više. No, opozicija podseti da niko više ne pominje kapitalne investicije u privredi koje bi omogućile zapošljavanje nekoliko stotina ljudi, već se priča o razvoju preusmerila prema malinama, iako je jasno da se ne može živeti samo od krampe.

Podsetiše da na njoj, to jest krampi i malinama, koalicija na vlasti nije gradila svoju karijeru, nego je to činila na obećanjima da će stići „Prevent“, italijanski i turski investitori. Od toga, za proteklih nekoliko godina, nije bilo ništa. Bilo je i pitanja zašto na otvaranje rekonstruisanog mosta u Ivanju nisu pozvani odbornici Skupštine opštine, već se to pretvorilo u poluprivatnu promociju pojedinaca koji su se „slikali“ sa potpredsednikom vlade Rasimom Ljajićem, naglašavajući da je ovaj bio u Prijepolju samo u prolazu jer je otvarao značajne objekte u Novoj Varoši i Novom Pazaru u koje su uložene desetine miliona dinara državnih para. Ovakva zapažanja nije prihvatila koaliciona većina. Navedeni su primeri dobre saradnje sa državom i ministarstvima, ali su onda usledila pitanja kako to da među 116 nabrojanih „kapitalnih“ stavki nema javnog parkinga, iako je to jedan od najvećih problema u gradu, nema ni pomena o prelasku na „led“, odnosno štedljivu rasvetu. Imala je svoje argumente i vladajuća koalicija, pa je apostrofirala da nikada više nije planirano sredstava za seosku putnu mrežu jer je to i način da se podstiče razvoj poljoprivrede, da je ovo podsticajni budžet u svakom smislu, zapaženo je da je turizam zapostavljen i da je potrebna afirmacija ove oblasti na savremen način.

Destilerija turistički objekat

Opozicioni odbornici nisu izostavili da spomenu da je neprimereno da se kao „turistički“ objekat obeležava destilerija rakije u Ivanju čiji je suvlasnik predsednik Skupštine opštine i da bude tretirana „turističkim“ putokazom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari