Bugarski begunac na evropskom putu Srbije 1Foto: Medija centar

Četiri godine nakon što je državni tužilac Bugarske u pismu upućenom najznačajnijim evropskim institucijama kritikovao odbijanje Srbije da izruči biznismena Cvetana Vasileva, pismo slične sadržine ponovo je poslato na iste adrese.

„Nepostojanje konačne presude nadležnih organa zamoljene države – Republike Srbije u ovom konkretnom slučaju, u vezi sa krivičnim postupkom koji protiv bugarskog državljanina Cvetana Vasileva vode bugarske vlasti, dovodi u pitanje efikasnu primenu Evropske konvencije o izručenju u razumnom roku“, naveo je između ostalog, Ivan Gešev, državni tužilac Bugarske u pismu koje je poslao Generalnom sekretarijatu Saveta Evrope, Evropskom komitetu za problem kriminala, predsednici Evropske komisije i predsedniku Evropskog parlamenta.

Postupak o kojem Gešev govori, otpočeo je septembru 2014. godine, nedugo nakon što je obelodanjeno da je Vasilev u Srbiju pobegao od optužbi da je proneverom novca izazvao jednu od najozbiljnijih bankarskih kriza u Bugarskoj.

Vasilev je od jula bio na crvenoj Interpolovoj poternici, a prva zamolnica za izručenjem u Ministarstvo pravde stigla je u septembru 2014. godine.

Nakon toga, u skladu sa Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, otpočeo je ekstradicioni postupak pred Višim sudom u Beogradu.

Taj postupak je i dalje u toku.

Za lidera opozicione Nove stranke i bivšeg premijera Srbije Zorana Živkovića ta činjenica znači samo jedno – državno rukovodstvo odbija da ga izruči, jer, kako je naveo, „Vasilev finansira vlast Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije“.

Kao ilustraciju svojih optužbi, Živković je na konferenciji za medije pokazao fotografiju Cvetana Vasileva i bivšeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića koje su, kako je naveo, napravljene u danu kada je Vasilevu dozvoljeno da privatizuje Srpsku fabriku stakla iz Paraćina.

„Nikolić nije samo stojao, već je i govorio. Bio je sponzor, a gde je on, tu je i Aleksandar Vučić. Fabrika je propala, dugovi su joj opraštani, a slikao se i sa direktorom Srbijagasa Dušanom Bajatovićem (SPS)“, rekao je Živković.

Predsednik Nove stranke je pozvao aktuelnog predsednika Srbije da reaguje na poternicu iz Bugarske, dodajući da su upravo zbog ovakvih slučajeva evrointegracije Srbije spore.

Iako ekstradicioni postupak protiv Vasileva još uvek traje, to ne znači da tokom godina nije bilo nikakvih pomaka u ovom slučaju.

Viši sud u Beogradu je krajem 2014. godine, svega nekoliko meseci po otpočinjanju postupka, odlučio da su ispunjene pretpostavke za izručenje bugarskog biznismena.

Ipak, Apelacioni sud je ovu odluku ukinuo i vratio na ponovno odlučivanje.

Tri godine kasnije, isti epilog – Viši sud je odlučio da su ispunjene pretpostavke, Apelacioni se nije složio.

Danas je pokušao da sazna u kojoj fazi se ovaj predmet trenutno nalazi, ali do zaključenja ovog broja nam nisu odgovorili iz Višeg suda u Beogradu.

Za advokata Vladimira Beljanskog koji zastupa Cvetana Vasileva, odluka bugarskog državnog tužioca da piše evropskim institucijama predstavlja pritisak na sudske organe u Srbiji.

Politički pritisak je, prema njegovim rečima, jedini razlog zbog kojeg sud nije doneo odluku da ne postoje pretpostavke za izručenjem Cvetana Vasileva.

– U pitanju je čist politički progon. Postupci protiv Vasileva u Bugarskoj su počeli onog trenutka kada je on pokazao političke ambicije i kada je njegova stranka „Bugarska bez cenzure“ osvojila dva mesta u Evropskom parlamentu, kaže Beljanski ističući da je „teško reći“ zbog čega domaći sudovi duže od pet godina ne mogu da odluče po ovom predmetu.

To odsustvo sudske odluke Katarini Golubović, direktorki Komiteta pravnika za ljudska prava – JUKOM, pokazuje da suštinskog napretka u pregovaračkom poglavlju 23 (koje se tiče pravosuđa) nema. Posledice bugarskog nezadovoljstva, dodaje ona, mogu biti političke prirode.

– Nije isključeno da će se posledice ove odluke odraziti i na pregovore sa Evropskom unijom, pošto se radi o jednom političkom procesu. Nema ničeg nelegitimnog i nelegalnog u tome da Bugarska, ili bilo koja druga zemlje, zatraži izvesne ustupke. To je najprirodniji proces i tu pozicija Srbije nije ni po čemu drugačija od pozicije bilo koje druge zemlje, ističe Golubović.

Predsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Sergej Trifunović izjavio je danas da ne vidi nijedan razlog zašto predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako je rekao, sprečava srpsko pravosudje da izruči vlastima Bugarske kontroverznog biznismena Cvetana Vasileva.

Dačić ćuti

Pitanje o političkoj težini slučaja Vasilev i mogućem uticaju na bilateralne odnose postavili smo juče i ministru spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića, ali nam nije odgovorio. Podsetimo, bugarski državni tužilac je na identičan način pokušao da animira međunarodnu javnost i 2016. godine, ali taj pokušaj nije dao opipljivog efekta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari