Bura zbog izjave da se ženama plaća pokrivanje 1

Izjava austrijskog šefa diplomatije Sebastijana Kurca da se ženama u Sarajevu i
Prištini plaća da bi se pokrivale, izazvala je buru, dok nadležne institucije u Bosni i Hercegovini kažu da nemaju takve informacije, prenosi N1.

Evropska unija predugo je zanemarivala Zapadni Balkan, kaže Kurc. Time je otvoren prostor za druge uticaje. Radikalne i ekstremističke. Tako austrijski ministar doživljava potpuno pokrivanje žena u Bosni i Hercegovini.

„U Bosni i Hercegovini, ali i u drugim delovim Balkana, već duže vreme posmatramo povećanu pojavu potpunog pokrivanja žena. To je sa našeg stanovišta razvoj događaja koji zabrinjava, jer potpuna pokrivenost nije izraz religioznosti nego je simbol protivdruštva i otežava suživot. Stoga se
moramo koncentrisati na to da delujemo protiv razvoja protiv i paralelnih društava“, navedeno je u saopštenju austrijskog ministarstva spoljnih poslova.

U intervjuu list Handelsblat, Kurc je izjavio i da ženama u Sarajevu i Prištini plaćaju da bi se pokrivale te na taj način menjale imidž gradova. A sve zbog jakog uticaja Saudijske Arabije i drugih zemalja Zaliva.

Informacije koje je izneo Kurc nadležne institucije u Bosni i Hercegovini nemaju.

„Pretpostavljam da ministar nije tu izjavu dao napamet, da mu je neko takve podatke dao. Bilo bi logično da to bude iz bezbednosnih službi Austrije jer je vrlo interesantno ako to ima i zabrinjavajuće, a da mi to ne znamo“, kaže ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, je rekao da je Kurc u pravu.

„Svi znaju da se to plaća. U Sarajevu se tačno zna koliko košta kada nosite jedan dan maramu, tri dana, kada nosite subotom, nedeljom ili nekim važnim praznikom. Ima žena koje to profesionalno rade, prate ih njihovi službenici i koje za to primaju 300 KM“, tvrdi Dodik.

Oko 43.000 Arapa iz zemalja Zaliva ušlo je u BiH samo od početka ove godine. S obzirom na to da nemaju pravo da uzimaju državljanstva drugih zemalja, zadržavaju se isključivo i najviše tokom leta – u luksuznim naseljima i kućama koje grade za sopstvene potrebe.

No, pitanje je da li i kakav uticaj ostavljaju na društvo.

„Ja ne mislim da u BiH tako snažan uticaj ima bilo čija administracija. U fazi je i priprema sporazuma sa Islamskom zajednicom koji bi vrlo jasno definisao odnos BiH kroz odnose s Islamskom zajednicom i kada je u pitanju oblačenje i drugi aspekti ponašanja, tako da ne vidim da bi s te strane trebalo kalkulisati“, smatra predsedavajući Predsedništva BiH Dragan Čovič.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari