U Prag je sinoć stigao američki predsednik Džordž Buš da na toj prvoj stanici evropske turneje, povodom samita G8 u Nemačkoj, lobira za radarsku bazu američkog antiraketnog štita u Češkoj. Tokom 24-časovnog boravka u češkoj prestonici Buš će sa češkim predsednikom Vaclavom Klausom i premijerom Miroslavom Topolanekom razgovarati pre svega o američkom antiraketnom štitu, ali i očekivanjima Čeha da bi SAD mogle uskoro da im ukinu vize.
U Prag je sinoć stigao američki predsednik Džordž Buš da na toj prvoj stanici evropske turneje, povodom samita G8 u Nemačkoj, lobira za radarsku bazu američkog antiraketnog štita u Češkoj. Tokom 24-časovnog boravka u češkoj prestonici Buš će sa češkim predsednikom Vaclavom Klausom i premijerom Miroslavom Topolanekom razgovarati pre svega o američkom antiraketnom štitu, ali i očekivanjima Čeha da bi SAD mogle uskoro da im ukinu vize. Češki premijer najavio je da ne očekuje od američkog predsednika da u Prag donese neko konkretno obećanje kada bi i Česi, kao i ostali građani starih članica EU i Slovenci, mogli preko okeana bez viza, ali je naglasio da „to pitanje nema veze s američkim radarom u Češkoj.“
Prag pod opsadom
Prag – Zbog posete američkog predsednika Džordža Buša Pragu u pripravnosti su policija, armija, obaveštajne službe i demonstranti. Centar grada oko predsedničkog zamka Hradčani već od juče ujutru pretvoren je u „hermetički“ zatvorenu zonu u koju je, međutim, sinoć prodrlo više od 500 klovnova u protestnom maršu protiv Buša i politike SAD u svetu. Mere obezbeđenja su vidljivije i oštrije nego kada je Džordž Buš novembra 2002, u okviru samita NATO, prvi put boravio u Češkoj, a češki mediji sada ponovo izveštavaju o policijskim manevrima i gradu pod opsadom. Da poseta protekne bez incidenata brine se, osim nekoliko stotina pripadnika američkog obezbeđenja, i 1.500 čeških policajaca i specijalci sa posebno obučenima psima koji su prošli i kanalizaciju u zatvorenoj zoni. U pripravnosti su obaveštajne službe, armija, vazduhoplovstvo, a za saobraćaj će pri dolasku i odlasku biti zatvoren i praški aerodrom Ruzinje. U punoj pripravnosti su i demonstranti iz šarolike mase raznih političkih pogleda okupljene u inicijativi „Ne bazama“.
Buš u Pragu neće morati posebno da ubeđuje ni predsednika Klausa ni premijera Topolaneka o potrebi da upravo u Češkoj i Poljskoj budu smeštene evropske komponente američkog protivraketnog štita. „Novim pretnjama koje ugrožavaju slobodni svet ne možemo da se suprotstavimo sami“, poručio je juče Klaus. On je naveo da se oslanja na uveravanja čeških vojnih eksperata i diplomata, kao i američke strane da će radar biti važan deo evroatlantske bezbednosti i da nije uperen protiv Rusije. „Pokušao sam to da objasnim i Vladimiru Putinu“, podsetio je Klaus, dok je premijer Topolanek optužio Rusiju da je posebno pikantno da radar u Češkoj kao pretnju vidi baš ona zemlja čija je „poslednja okupatorska čizma Čehoslovačku napustila tek 1991“. Protiv plana SAD i češke vlade da baza američkog antiraketnog štita bude u Češkoj vrlo glasno protestuje češko javno mnjenje, a protiv američkih vojnika na njihovoj teritoriji je, prema poslednjoj anketi, 61 odsto Čeha, dok bi radar prihvatilo 30 odsto, svega sedam odsto među njima oberučke, dok 23 odsto pristalica baze ipak ima neke rezerve.
Za razliku od Varšave, koja u pregovorima o raketnoj bazi američkog štita na svojoj teritoriji nastupa samouvereno i zahteva i od SAD nešto zauzvrat, da pruže garancije da bi Poljsku zaštitile i od napada iz Rusije, zvanični Prag ne postavlja nikakve posebne uslove. Topolanek je uoči Bušove posete rekao da bi Prag pregovore sa Vašingtonom prekinuo samo u slučaju kada bi deo baze morali da finansiraju i češki poreski obveznici, ili ako bi radarsko postrojenje škodilo zdravlju meštana sela oko vojnog poligona Brdi. I proteklog vikenda još u tri sela oko Brda su na lokalnim referendumima meštani kategorično odbili radarsku bazu, ali ti referendumi nisu za vladu i parlament obavezujući.
Džordž Buš će se danas na svečanom ručku sresti i sa bivšim predsednikom Vaclavom Havelom i nekadašnjim češkim premijerima iz opozicione socijaldemokratske stranke koja radar, kao i češka javnost odbija i zahteva nacionalni referendum.
Buš će iz Praga noćas otići u Nemačku na samit G8, a odmah po završetku 8. juna u višečasovnu posetu Poljskoj. On tu takođe želi da razveje bojazni poljske javnosti, doduše znatno manjeg otpora nego u Češkoj, oko raketne baze američkog antiraketnog štita u okviru koje bi na teritoriji Poljske bilo razmešteno 10 raketa za presretanje eventualnog napada na SAD iz Irana i Severne Koreje. Evropsku turneju Buš će posle posete Italiji završiti na Balkanu, u Bugarskoj i Albaniji. „Volim da posećujem zemlje koje ne očekuju da bi mogao da im dođe predsednik SAD“, rekao je povodom balkanske završnice turneje u intervjuu za nekoliko srednjoevropskih dnevnika Džordž Buš.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.