Žitelji dela Beograda oko Savskog keja i građani okupljeni u neformalno udruženje Savski nasip upozorili su danas da, po ko zna koji put, nepoznata lica građevinskim mašinama buše bedeme Savskog nasipa, koji od poplava čuva više od 100.000 ljudi.
Iako zakonom strogo zabranjeno, a Krivičnim zakonikom okarakterisano kao krivično delo za koje je predviđena kazna i do pet godina zatvora, ovo nije prvi put da vlasnici splavova mahom nelegalno postavljenih duž obale buše nasip kako bi do svojih objekata iz obližnjih zgrada dovukli potrošnu vodu.
Osim što je na samom nasipu izgrađeno oko 300 do 400 nelegalnih vikendica, bez propisne kanalizacije, čiji vlasnici grade septičke jame direktno iznad reni bunara, iz kojih se pijaćom vodom snabdeva dobar deo grada, stanari se bore i da zaustave saobraćaj motornih vozila po nasipu, koji je takođe, svim vodnim zakonima strogo zabranjen zbog urušavanja bedema, neraskidiv problem je i oko stotinak nelegalno postavljenih splavova, čiji vlasnici na različite načine ugrožavaju stabilnost nasipa.
Na ovaj, reklo bi se problem svih Beograđana, nadležni ćute više od deset godina, tačnije od 2008, kada su problemi i počeli.
– Verujem da je ovo jedinstven slučaj u svetu da vlast, bilo koja, ne reaguje na ovoliko protivzakonito ponašanje jedne grupe ljudi, koja prema nedvosmislenim porukama stručnjaka, direktno dovodi u opasnost živote ljudi. U poplavama u Obrenovcu 2014. poginulo je 57 ljudi, a materijalna šteta iznosila je 1,5 milijardi evra. Savski nasip od poplava brani najveću opštinu u Srbiji, direktno je ugroženo više od 100.000 ljudi, kaže za Danas jedan od članova udruženja Savski nasip.
On dodaje da su jutros u Bloku 70 komšije primetile nekoliko radnika, bez obeležja i radne table, koji bagerom buše rupe u bedemu nasipa, koje vode od obližnjih zgrada do jednog od splavova, kroz koji provlače vodovodne cevi, nakon čega su pozvali bežanijsku policiju.
– Policija je došla, uzela podatke od svih prisutnih, a vlasnik splava je pokazao dozvolu za rad koju je izdalo JKP Zelenilo Beograd. kako je stanarima rečeno, policija može samo da proveri o čemu se radi, a ne može čak ni radove da zaustavi. Na naše naknadne pozive Srbijavoda, koji su jedino nadležno preduzeće za nasip i reni bunare, dobili smo odgovor da Zelenilo ne može da izda nikakvu dozvolu za bušenje nasipa, eventualno za uređenje neke zelene površine. Zapravo, niko tu dozvolu ne može da izda, jer je strogo zabranjeno. Oni su nastavili nesmetano da rade, i tako se završava najveći deo sumnjivih i nelegalnih poslova, jer dok nadležne inspekcije odreaguju, radovi su završeni, priča jedan od članova udruženja.
Građani su se obratili i komunalnoj i vodnoj inspekciji, i čekaju dalje reakcije institucija. Međutim, na sva njihova obraćanja inspekcijama, sekretarijatima i drugim nadležnim gradskim i republičkim institucijama, do sada gotovo da nije bilo odgovora i reakcija.
U poslednjih godinu i po građani su na različite adrese poslali više stotina prijava za različita kršenja zakona na nasipu, a njihov Tviter nalog, sa koga su najčešće dostavljali prijave, fotografije i druge dokaze urušavanja nasipa Beokomu, taj servis građana je blokirao.
Đorđević: Tako se stvara buduće mesto proboja
“Stvar je vrlo ozbiljna. Nasip ne sme da se “prošlicava”, jer je to buduće mesto proboja. Sigurno, jer se narušava koherentnost konstrukcije i stvara dominantan put za vodu”, prokomentarisao je fotografije i videosnimke rupa izbušenih danas na Savskom nasipu profesor građevine dr Branko Đorđević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.