Predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa izajavila je za TV N1, povodom Međunarodnog praznika rada, da slobodnih medija nema bez slobodnih novinara.
Ukazala je na izuzetno težak ekonomski položaj novinara, ističući da je zaposlenima u medijima neophodan granski kolektivni ugovor.
Čabarkapa je podsetila da veliki broj novinara u Srbiji radi bez ugovora, sa malim platama, zbog čega nemaju nikakvu sigurnost. U takvim uslovima, poslodavac može svakog momenta da vas otpusti ako mu se ne dopadne vaš tekst, upozorila je ona.
“Važno je ko je direktor, ko urednik, ko vlasnik medija, i šta se od vas očekuje. Znamo šta je profesionalno novinarstvo, ali često smo suočeni sa očekivanjima poslodavca, i to je autocenzura. Novinar zna šta ne sme – ako to uradi, dobiće otkaz”, objasnila je predsednica Sindikata novinara Srbije.
Zato je Sindikat novinara Srbije uputio proglas u kojem od države traže da se pokrene socijalni dijalog kako bi se do kraja godine došlo do granskog kolektivnog ugovora za novinare i zaposlene u medijima.
Čabarkapa objašnjava da se od države zahteva da se u roku od četiri meseca formira poslodavačka organizacija, kako bi se u septembru započeli razgovori sindikata i vlasnika medija. Ukoliko ti razgovori do kraja godine ne rezultiraju granskim kolektivnim ugovorom, sindikati će zatražiti da se ostvari prošireno dejstvo kolektivnih ugovora, odnosno da se kolektivni ugovori koji već postoje u pojedinim velikim medijima, poput RTS-a ili “Večernjih novosti”, uzmu kao osnova za donošenje granskog.
Predsednica Sindikata novinara Srbije uverena je da bi se ti zahtevi daleko lakše ostvarili kada bi bilo kolegijalne solidarnosti. Medijska udruženja se, kako kaže, bore za mesta u komisijama i radnim grupama, a da su se istom energijom borili za radnička prava novinara, danas bi medijska slika u Srbiji, uverena je, bila mnogo bolja.
“Nema solidarnosti, a tamo gde nema solidarnosti, svako gleda svoj interes. U uslovima straha, korupcije i siromaštva, nema slobode novinarstva (…) Svaka vlast hoće da kontroliše medije. Hoće li uspeti zavisi od nas. Ovde uspeva”, konstatovala je Čabarkapa i ukazala na primer Danske gde su svi novinari u jednom sindikatu, i gde država ne sme ništa loše da uradi, jer bi odmah sve medijske radnike imala na ulicama.
Ona je, međutim, konstatovala da pojedinim članovima Medijske koalicije ne odgovara granski kolektivni ugovor, jer u svojim medijima ne mogu da ispune standarde koje bi taj dokument propisivao. “Ako se potpišu standardi za celu zemlju i ne ispoštuju ih, oni će propasti. Taoci smo njihove želje da oni postoje”, tvrdi Čabarkapa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.