Bez obzira na to što je, ako se izuzmu Romi, u čačanskoj opštini zastupljenost ostalih nacionalnih manjina minimalna, na tek završenim parlamentarnim izborima sve manjinske liste su imale svoje glasače. Najveću podršku, kao što se očekivalo, imale su dve romske liste kojima je na teritoriji čačanske opštine podršku dalo ukupno 198 od 63.

Bez obzira na to što je, ako se izuzmu Romi, u čačanskoj opštini zastupljenost ostalih nacionalnih manjina minimalna, na tek završenim parlamentarnim izborima sve manjinske liste su imale svoje glasače. Najveću podršku, kao što se očekivalo, imale su dve romske liste kojima je na teritoriji čačanske opštine podršku dalo ukupno 198 od 63.538 birača, koliko je izašlo na parlamentarne izbore, dok su Savez vojvođanskih Mađara, Koalicija za Sandžak, Koalicija Albanaca Preševske doline i Koalicija mađarska sloga ukupno osvojile 81 glas. Ova brojka je u odnosu na izlaznost prema oceni predstavnika čačanskih ogranaka političkih partija koje su učestvovale na parlamentarnim izborima minorna, ali po mnogo čemu predstavlja kuriozitet. Kada se ovim podacima doda i rezultat Koalicije Vojvođanske partije koja je na području čačanske opštine dobila 13 glasova, stiče se utisak da su Čačani više poverenja imali u manjinske liste nego u liste koje su predvodili znatno poznatiji političari, kao na primer Obren Joksimović čija je Demokratska zajednica dobila 52 glasa, ili Socijaldemokratija Vuka Obradovića kojoj je poverenje ukazalo svega 18 glasača u čačanskoj opštini.
Prema oceni Dragana Bisenića, šefa Izbornog štaba OO LDP, podatak da su manjinske liste dobile određeni broj glasova u čačanskoj opštini ukazuje na moguće greške prilikom glasanja, ali i na inat nekih Čačana koji su, uprkos činjenici da imaju odbojnost prema trenutnoj ponudi na srpskoj političkoj sceni, ipak iskoristili svoje građansko pravo i izašli na parlamentarne izbore.
– Lično nijednog trenutka nisam dovodio u pitanje to da će i jedna i druga romska lista u Čačku dobiti glasove, budući da znam i neke ljude u Čačku koji nisu pripadnici ove nacionalne manjine, ali su im se događanja na političkoj sceni Srbije odavno smučila, mada ne žele da se odreknu prava da glasaju, pa su čak javno najavljivali da će podržati Uniju Roma Srbije ili Romsku partiju. Ako je tačna pretpostavka da je deo glasova koji su dobili Savez vojvođanskih Mađara i Koalicija za Sandžak posledica greške, budući da su se ove dve liste našle između lista SPO, PUPS – SDP i SPS, onda se postavlja pitanje zbog čega su to Čačani, recimo, glasali za vojvođanske partije, Mađarsku slogu, ili Albance iz Preševske doline. Prema mom mišljenju razlog je inat. Desetogodišnje nastojanje političkih partija koje čine opštinsku vladajuću koaliciju, a tu pre svega mislim na DS i Novu Srbiju, da obesmisle političko delovanje i narodu ogade politiku, dovelo je do toga da su im pojedini birači glasajući za manjinske liste poslali jasnu poruku da ako oni prave sprdnju od lokalne vlasti i građani imaju legitimno pravo da se sprdaju sa izborima. Setite se samo popisa stanovništva u vreme vladavine Slobodana Miloševića kada su se neki izjašnjavali kao Eskimi ili Marsovci – objašnjava Dragan Bisenić.
Da su se oni koji su podržali manjinske liste rukovodili inatom slaže se i predsednik Opštinskog udruženja Roma u Čačku Miroslav Mitrović, inače dobar poznavalac etničke strukture stanovništva u čačanskoj opštini. Ovakav stav on obrazlaže činjenicom da su manjinske liste dobile ukupno 380 glasova, a da je Roma, koji su najbrojnija manjinska zajednica, bilo svega tridesetak upisanih u biračke spiskove.
– Nesporna je činjenica da su čačanski Romi glasali i za druge liste, ne samo za romske, zbog čega smatram da je dobar deo neromskog stanovništva glasao i za naše i ostale manjinske liste i to isključivo iz inata. Verovatno je bilo i grešaka, ali sasvim sam siguran da je najveći broj to uradio iritiran situacijom i u zemlji i u čačanskoj opštini u kojoj lokalne vlasti sve čine da marginalizuju Rome stvarajući na takav način nezdravu klimu i među građanima. Imam saznanja da su pojedini članovi biračkog odbora u selu Miokovci jedan glas koji je dobila Romska partija izuzetno neprimereno komentarisali – kaže Mitrović.
Za razliku od parlamentarnih izbora u Čačku na kojima su sve političke partije i koalicije koje će činiti sastav buduće Skupštine Srbije prešle izborni cenzus, a sve liste dobile glasove karakteristika poslednjih parlamentarnih izbora u Dragačevu predstavlja činjenicu da su samo četiri liste: DSS – NS, DS, SPS i SRS premašile cenzus, a da mnoge liste, među kojima većinu čine manjinske, nisu dobile nijedan glas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari