Predsednik Venecuele Ugo Čaves poslednji je u nizu svetskih lidera koji je otvorio profil na nekoj internet društvenoj mreži. Rešen da se suprotstavi svojim političkim protivnicima i preko interneta Čaves je otvorio profil na društvenoj mreži Tviter.

 Venecuelanski lider, koji je poznat po višečasovnim izlaganjima, biće prisiljen da sumira svoje misli u 140 karaktera ili čak i manje. Čaves je svojim sugrađanima poručio da pogledaju njegov novi nalog na ovoj društvenoj mreži pod nazivom „chavezcandanga“ ali da to čine posle ponoći jer, kako je rekao, „to je vreme kada se opušta“. Njegov prvi post na španskom jeziku pojavio se četrnaest minuta nakon ponoći. „Hej, šta se radi? Idem na odmor u Brazil. Veoma sam srećan što radim za Venecuelu. Bićemo pobedonosni!!!“. Socijalistički lider Venecuele je dva dana nakon otvaranja profila imao čak više od 23.000 fanova, a njegov profil, kako najavljuju kreatori stranice, biće ispunjen porukama „ komandanta“.

Osim što svake nedelje ima nastupe na televiziji i radiju koji često traju i po sedam sati, Čaves takođe gotovo svakog dana drži govore koje emituju TV stanice i koji neretko traju i više od tri sata. Naziv njegovog naloga na Tviteru „chavezcandanga“ sadrži reč koja se koristi u raznim latinoameričkim zemljama i odnosi se na đavola. U Venecueli se njeno značenje vezuje za strogu kaznu, poput one namenjene grešnicima koji su poslati đavolu.

Lider Venecuele se ovim potezom pridružio plejadi svetskih moćnika koji nisu imuni na slične vidove komunikacije putem interneta. Američki predsednik Barak Obama, koji važi za „mahera“ internet komunikacije odavno ima profil na Tviteru koji broji 3.8 miliona pristalica. On je tokom predsedničke kampanje aktivno koristio ovu internet mrežu, nakon čega je usledila kratka pauza sve do marta 2009. Priznaje ipak da sam ne apdejtuje svoj profil već da ima ljude zadužene za to.

Uspon socijalnih mreža u politici nije tajna i sve više svetskih lidera okreće se internet vidu komunikacije. Prema jednoj studiji 15 odsto političkih lidera i vlada od 163 zemlje sveta imaju profile na Tviteru. Da demokratija očigledno nije neophodan uslov pokazuje i to što na internet društvenim mrežama svoj profil imaju kako lideri iz demokratskih tako i autokratskih društava. Za Obamom ne zaostaje ni ruski premijer Vladimir Putin koji na svojoj Fejsbuk stranici ima 52.421 fan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari