Gloria Luna se doselila u Venecuelu jer je verovala da će zahvaljujući socijalističkom brendu predsednika Uga Čavesa život njene porodice biti bolji. Četiri godine kasnije njen suprug s vremena na vreme dobije posao na gradilištu, a ona prodaje listiće za lutriju. Bračni par i njihovo četvoro dece nemaju tekuću vodu, strujom se snabdevaju preko improvizovanog, nelegalnog napajanja. „Mi smo ovde zaboravljeni“, rekla je, „Baš sam razočarana“.

Još kada je pre jedanaest godina Čaves stupio na vlast, siromašni su bili njegova glasačka baza. Bili su ohrabreni petogodišnjim ekonomskim rastom koji je ostvaren zahvaljujući nafti, čime su milioni ljudi u periodu između 2004. i 2008. izdignuti iznad nivoa siromaštva. Siromašni su i dalje njegove najveće pristalice, ali je Luna rekla da neće da izađe na izbore za Kongres 26. septembra jer nema poverenja ni u političare koji su za Čavesa ni u one koji su protiv njega. Njeno razočarenje odražava činjenicu da u poslednje dve godine opada podrška za Čavesa jer je narod frustriran zbog recesije, godišnje inflacije od 30 odsto, lošeg rada javnih institucija i rastuće stope kriminala.

Čaves se bori da njegova Ujedinjena socijalistička partija Venecuele i dalje bude dominantna u Narodnoj skupštini, budući da se bliže izbori, kao i da očuva principe bolivarske revolucije. Njegova stopa popularnosti od 36 odsto najniža je u proteklih sedam godina, pokazuju rezultati najnovije ankete.

Opozicija je rešila da iskoristi priliku da sprovodi kampanju u delovima zemlje koji su nekada važili za Čavesovu teritoriju. Veliki broj ispitanika iz siromašnih područja zemlje žali se na visoku stopu kriminala i nedostatak pijaće vode. Samo mali broj onih koji su se predstavili kao tradicionalne Čavesove pristalice rekli su da nameravaju da glasaju protiv njegove partije, dok je mnogo njih izjavilo da su toliko razočarani da ne nameravaju da izađu na izbore.

Venecuela je jedna od latinoameričkih zemalja koja ima najveću stopu ubistava. Vlada nije skoro o tome objavila zvaničnu statistiku, ali je Venecuelanski observatorijum za ispitivanje stope nasilja, koji se bavi pitanjem kriminala u zemlji, procenio da je tokom prošle godine počinjeno 16.000 ubistava u zemlji sa 28 miliona stanovnika, što je za 6.000 više nego 1999. kada je Čaves preuzeo predsedničku palicu. Oko 80 odsto žrtava ovog zločina bile su iz siromašnih porodica, navodi organizacija. Čaves je rekao da vlada preduzima korake protiv kriminala, te je osnovala nove nacionalne policijske snage i pomaže siromašne. Otvorene su klinike na kojima rade kubanski lekari, odraslima je omogućeno da se školuju, obezbeđena je finansijska pomoć za samohrane majke kao i menze.

S druge strane, prema nekim procenama, venecuelanski lider je i dalje najpopularniji političar u zemlji. Gregorio Mati (33), građevinski radnik, rekao je da dobro živi pod vladavinom Čavesa. „Sebe smatram revolucionarom. Sada živim bolje nego ranije jer imam kuću i posao“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari