Centar za evroatlantske studije (CEAS) poziva predsednika Srbije Aleksandra Vučića da, u skladu sa zalaganjem za proces pomirenja i stabilnosti regiona, podstakne ozbiljnu i na činjenicama utvrđenu javnu debatu o posledicama bombardovanja.
CEAS smatra da debata treba da se otvori i o situaciji na Kosovu, a pogotovu o stvarnim ljudskim gubicima.
Isti poziv upućujemo i kolegama iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (EU), pre svega članovima radne grupe 35, koji će narednih dana organizovati skup dela organizacija građanskog društva iz Srbije o unutrašnjem dijalogu, kome će prisustvovati i Vučić.
Podsećamo da je predsednik Aleksandar Vučić povodom obeležavanja 18. godišnjice NATO bombardovanja izneo podatak da je u njemu poginulo oko 2.000 civila i više od 1.000 vojnika i policajaca.
Sramno je i prema građanima Srbije, a pre svega prema stvarnim žrtvama i njihovim porodicama, da institucije države Srbije ni 19 godina posle NATO bombardovanja nisu uradile zvaničan popis osoba koje su izgubile život 1999. godine.
Iz godine u godinu, procene srpskih i ruskih zvaničnika o broju stradalih tokom NATO bombardovanja se kreću u rasponu između 1.200 i 3.000 osoba.
U saopštenju CEAS naglašava da je prema jedinom do sada urađenom poimeničnom popisu stradalih, demografski verifikovanom metodom i proverom više izvora, koji je uradio Fond za humanitarno pravo, u periodu od 24. marta do 12. juna 1999. godine, stradalo 758 osoba.
Od tog broja je u Srbiji van Kosova stradalo 275 osoba, i to 180 civila, 90 pripadnika Vojske Jugoslavije i pet pripadnika MUP Srbije.
Na Kosovu je u tom periodu od NATO bombi poginulo 483 osobe – 267 civila, od čega 209 albanskih i 58 nealbanskih, 170 pripadnika Vojske Jugoslavije i 26 pripadnika OVK.
Centar brine i to što se ne otvara pitanje krivične odgovornosti visoko pozicioniranih pripadnika Vojske i policije Srbije za zločine na Kosovu, posebno odgovornosti Ljubiše Dikovića, sadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Srbije, za koga postoje ozbiljne sumnje da su u zoni odgovornosti njegove jedinice na Kosovu počinjeni mnogobrojni zločini protiv albanskih civila 1999. godine.
Otvaranje ovih tema nesumnjivo bi otvorilo i pitanje odgovornosti sadašnjeg političkog vrha u ovim dešavanjima, a umesto toga javnost se dodatno, sistemski namerno kontaminira lažnim anti-NATO narativima, ukazuje CEAS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.