Direktor Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) Branko Čečen izjavio je da
će vlasti u Srbiji imati sve veći problem između našminkane i ulepšane slike Srbije, kakvu predstavljaju provladini mediji i realnosti koja je potpuno drugačija.
U inervjuu za Glas Amerike Čečen je rekao da očekuje da se odnos vlasti prema nezavisnom novinarstvu neće promeniti posle evropske nagrade, koju je CINS dobio za serijal o korupciji u Srbiji, u jakoj konkurenciji vodećih evropskih medija.
„Možda će malo da pauziraju neko vreme, ali ta situacija gaženja medija, ukidanje reklama Danasu, blaćenje javno, na konferencijama za štampu od strane, nekad premijera, sada predsednika. Provladini mediji koji uništavaju na nivou ličnosti dobre istraživačke novinare – to će da se nastavi“,
smatra Čečen.
Šta više, misli da će da se pogoršava.
U kontekstu sve teže medijske situacije u Srbiji, Čečen kao jako važnu ističe odluku Apelacionog suda, koji je ukinuo presudu NIN po tužbi ministra policije Nebojše Stefanovića i preinačio odluku prvostepenog suda.
Apelacioni sud radi veoma dobro na tim predmetima već jako dugo. Obrazloženje presude koje smo pročitali je samo jedno od fantastičnih obrazloženja presuda koje Apelacioni sud do sada izdavao u medijskim slučajevima, istakao je Čečen.
On je ukazao na male pomake koji se događaju u Srbiji i predstavljaju zrno nade u društvu koje ima tendenciju da bude sve autoritarnije.
„Čini mi se da je ova zemlja protestima, dobrim novinarstvom, nekim sudijama koji žele da rade svoj posao kako treba, na grozne tenzije i na veoma obeshrabrujuću situaciju u društvu, reagovala pozitivnim primerima i pozitivnim akcijama. Što se ne sećam kada se poslednji put dogodilo i što daje malu nadu“, izjavio je Čečen.
Prema njegovim rečima, izazovi pred istraživačkim novinarstvom u Srbiji nisu ni malo laki, ni obećavajući.
Sa evropskom nagradom u rukama, CINS, kao i BIRN, KRIK, Insajder i drugi portali koji se bave istraživačkim novinarstvom, mogu da računaju na novu publiku.
„Mi smo samo za trenutak stali na ramena srpskog novinarstva. Nismo mi nastali ni od kuda. Mi smo nastali iz srpskog novinarstva, čiji se taj zdrav deo, profesionalni deo, koji je još uvek veliki samo nema priliku, nema gde da pokaže šta ume i na kom je nivou“, rekao je Čečen za Glas
Amerike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.