Predstavnici Srpskog demokratskog foruma, koji su nedavno objavili „Platformu za demografsku obnovu Srba u Hrvatskoj“, poslali su prošle sedmice ovaj dokument najvišim zvaničnicima Srbije – predsedniku Tomislavu Nikoliću, premijeru Ivici Dačiću i predsedniku parlamenta Nebojši Stefanoviću, ali zasad nisu dobili nikakav odgovor, saznaje Danas.


Kako nam je rekao predsednik SDF Veljko Džakula, Platformu je dosad podržao predsednik Hrvatske Ivo Josipović, a nada se da će to isto uskoro učiniti i premijer Zoran Milanović, kao i predsednik hrvatskog Sabora Josip Leka. „Platformu ćemo poslati i ambasadama u Hrvatskoj, Evropskoj uniji, UNHCR-u i drugim relevantnim organizacijama“, navodi Džakula.

On najavljuje da će najverovatnije u četvrtak u Beogradu imati sastanak i sa direktorkom Kancelarije za dijasporu Vlade Srbije Slavkom Drašković, kao i da će uskoro biti održana i konferencija za novinare povodom objavljivanja Platforme, odnosno narednih koraka koje će SDF preduzeti.

Podsetimo, u Platformi za demografsku obnovu Srba u Hrvatskoj navodi se da bi srpskim zajednicama trebalo osigurati socijalnu i ekonomsku integraciju povratnika, ukloniti barijere povratku i stvoriti ekonomske uslove za povratak radno-aktivnog stanovništva, kako bi se demografski oporavile.

SDF predlaže da država subvencioniše zapošljavanje u preduzetničkom sektoru, odnosno da podstiče poslodavce da u nerazvijenim delovima Hrvatske otvaraju proizvodne pogone i zapošljavaju lokalno stanovništvo. Takođe, vlast u Zagrebu bi mogla da podstiče zapošljavanje u okviru projekata socijalnog preduzetništva, ukazuje SDF.

„Treći stub ekonomske i socijalne integracije, trenutno vrlo važan i hitan, trebalo bi da bude okretanje strukturnih evropskih fondova prema srpskoj manjinskoj zajednici na područjima povratka, kako bi demografski i ekonomski revitalizovali zajednicu, te ojačali održivi povratak i reintegraciju“, piše u Platformi, koju je potpisao predsednik SDF Veljko Džakula.

Kako je navedeno, Srbi u Hrvatskoj su, prema statističkim podacima, stariji, siromašniji i slabije obrazovani od nacionalne većine, te je nužno sprovesti mere ekonomskog osnaženja zajednice, kao i mere podsticaja povratka mlađih pripadnika izbegličke zajednice. U Platformi se navode i podaci da je jedan deo radno sposobnih Srba bio prisiljen da napusti Hrvatsku, dok je drugi prirodno odumro, pa se sada na 50 umrlih, rađa tek jedan Srbin.

Pupovac: Ćirilica nije ratno pitanje

Zagreb – Pitanje uvođenja ćirilice u Vukovaru nije ratno pitanje, nego mirnodopsko. Tu se radi o poštovanju hrvatskih zakona o pravima nacionalnih manjina. Ćirilica nije ratno pismo, niti je ona simbol ratnog stradavanja Hrvata i razaranja Vukovara. Previše je tu nedoslednosti, politikantstva i izazivanja nepotrebnih strasti – izjavio je juče Milorad Pupovac, poslanik SDSS i predsednik Srpskog narodnog veća.

On je za hrvatski „Jutarnji list“ rekao da se zalaže da se do rešenja dođe kroz razgovor i dogovor Vlade i lokalne samouprave s predstavnicima srpske zajednice zbog celog niza razloga, „jer je riječ o Vukovaru, treba biti obazriv“. Prema njegovim rečima, potrebno je dogovoriti se o tome u kojem opsegu i kojom je vremenskom dinamikom moguće primeniti odredbe tog zakona u Vukovaru. „Budite uvereni da Srbi imaju osećaj i razumevanja za ono što se Hrvatima dogodilo u Vukovaru, ali naš je imperativ da se oslobodimo od simboličkih opterećenja rata na pitanjima koja ne bi smela biti time opterećena kao što je ćirilica“, naglasio je Pupovac. S. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari