Nezapamćene poplave, klizišta i odroni pričinili su ogromnu štetu u užičkom kraju, posebno na području Bajine Bašte, Kosjerića i Požege. Preliminarni iznos štete lokalne samouprave su dostavile Vladi Srbije i očekuju raspodelu pomoći iz državnog budžeta.
Konačni iznosi sigurno će biti mnogo veći od sume koja je prijavljena, jer se stalno pojavljuju nova klizišta i odroni, posebno u seoskom delu Bajine Bašte.
S druge strane, vanredna situacija je ukinuta u Kosjeriću i Požegi, ali je i dalje na snazi u dvanaest mesnih zajednica u Bajinoj Bašti, gde su mnogi putevi uništeni i nije moguće stići do nekoliko zaselaka.
U Bajinoj Bašti šteta je procenjena na oko 225 miliona dinara, ali u taj iznos nisu uračunata oštećenja i uništenja na objektima, poljoprivrednom zemljištu, energetskim postrojenjima, državnim putevima i vodovodima.
– Očekujemo da ćemo za dan ili dva uspeti da se novim trasama probijemo do desetak kuća u seoskom području, kazao je za Danas Radomir Filipović, predsednik opštine Bajina Bašta, posebno istakavši da se zemljište još nije stabilizovalo i da se pojavljuju nova klizišta i odroni.
Milijan Stojanić, predsednik opštine Kosjerić, kaže da je trenutna procenjena šteta u toj varošici oko 200 miliona na putevima i objektima i oko 380 miliona dinara na poljoprivrednom zemljištu, od čega je šteta od poplava oko 80 miliona, dok ostatak predstavlja štetu koja je istovremeno izazvana jakim vetrom, snegom i kišom na usevima, posebno u malinjacima.
– Zahvaljujući Vojsci Srbije i njihovoj mehanizaciji uspeli smo da se, nakon 17 dana, po izuzetno nepristupačnom terenu probijemo do sela Zabava i Samari, u kojima su klizišta i odroni uništili puteve. Osposobili smo oko 80 odsto puteva da se mogu koristiti, ali to nije onako kako je bilo – rekao je Stojanić.
U Opštini Požega preliminarna šteta od poplava je oko 145 milina dinara, a šteta od prethodne poplave u aprilu iznosi oko 30 miliona dinara.
– Najveća šteta je na usevima, poplavljeno je 13 preduzeća, a klizišta i odroni su oštetili mnoge puteve, mostove i stambene objekte. Uspostavili smo putnu komunikaciju, sanirali neke odrone, povezali mostove, ali biće potrebno mnogo novca da se sve to vrati u prvobitno stanje – naveo je za Danas Milovan Mićović, predsednik opštine, i dodao da će ta lokalna samouprava tražiti pomoć za izradu projekata za sanaciju klizišta, što, kako je zaključio, nije moguće bez prethodnih geomehaničkih istraživanja.
Šteta u Užicu
Okvirni iznos štete u Užicu je oko 221 milion dinara. Tim iznosom obuhvaćena je šteta od 175 miliona dinara na putnoj infrastrukturi, od čega više od 130 miliona dinara iznosi šteta na dva puta, pa je potrebna procena o tome da li je racionalnija njihova sanacija ili gradnja novom trasom. Ostatak sume čine štete u poljoprivredi, objektima, komunalnoj infrastrukturi…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.