Čekajući bolji život na selu 1

Knjiga Ruralne sredine u Srbiji – Spasavanje sela i države, nova razvojna filozofija, koja se nedavno pojavila u izdanju Prometeja, rezultat je gotovo petodecenijskog novinarskog i publicističko-istraživačkog rada Branislava Gulana.

Uz konstataciju da je država, posle sedam decenija uništavanja zadrugarstva i zapostavljanja sela, konačno shvatila da je došlo vreme da se i tom problemu ukaže dužna pažnja, ovaj agroanalitičar procenjuje da će za deceniju i po čak 1.200, od ukupno 4.700 sela u Srbiji, nestati. Ukazuje i na podatak da se u Srbiji godišnje rodi 65.000 beba, dok broj umrlih premašuje 102.000. „Ako se tome doda i broj mladih koji odlaze iz Srbije sa kartom u jednom pravcu, a njih je oko 40.000 godišnje, onda je jasno da će se proces devastiranja sela dodatno ubrzati. Imajući u vidu sve te sumorne podatke ponosan sam što sam nakon pola veka rada uspeo u svojim nastojanjima da selo kao temu nametnem medijima, SANU, Vladi Srbije, a ove godine za nju se zainteresovao i predsednik Republike Srbije. Dokaz za to je i formiranje Nacionalnog tima za preporod sela Srbije“, kaže Gulan.

Autor se kritički osvrće na pojedine pojave, ali i na ponuđena rešenja ukazujući, između ostalog, da se decenijama unazad uglavnom živi na obećanjima i iščekivanju boljeg života u selima. On se u tom kontekstu poziva na Andrića koji kaže: „Zaraziti nekog čekanjem (u ovom slučaju to znači čekanje boljeg života na selu), predstavlja i najsigurniji način vladanja nad njim, što znači učiniti ga nepokretnim i bezopasnim potpuno i zauvek…“ Ali žitelji sela, tvrdi Gulan, ne doživljavaju čekanje pristojnijih uslova za život kao teret, niti kao poniženje, jer su se i sami pretvorili u čekače. „Sve što znaju i mogu stavljeno je u službu tog čekanja. Nadam se da je konačno došao kraj čekanju i da će trend napuštanja seoskih sredina, o čemu najbolje svedoči više od 50.000 praznih kuća, bez vlasnika, i oko 150.000 onih na kojima piše da trenutno u njima niko ne živi, ustupiti mesto nekim pozitivnijim trendovima“, poručuje Gulan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari