U prijepoljskom Muzeju otvorena je izložba „Stazama stećaka“, koja na savremen i upečatljiv način publiku upoznaje sa nadgrobnim spomenicima čija je specifičnost karakteristična upravo za područje Balkana.


Na panoima impresivne veličine stećci iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije predstavljeni su fotografijama, a među lokalitetima našlo se i Grčko groblje, kako je ovo nalazište u selu Hrta u prijepoljskoj opštini dobilo ime. Izložbu su pratili i autentični zvukovi iz prirode koji asociraju na prostore u kojima su nadgrobni spomenici trajali kroz vreme neretko kao i jedini materijalni svedoci burnog balkanskog srednjovekovlja.

Ova putujuća izložba ima za cilj popularizaciju stećaka putem vizuelne percepcije i privlačenje interesa lokalnih sredina, ali i evropske javnosti i institucija za ovim spomeničkim fenomenom i deo je projekta HERCUL koji privodi kraju Regionalna razvojna agencija Dunea iz Dubrovačko-neretvanske županije u Hrvatskoj. Svrha projekta je da se stećci stave pod zaštitu Uneska i postanu deo svetske kulturne baštine, a finansiran je iz evropskih fondova. Izložbi su prethodila arheološka istraživanja i konzervacija. Kako je istakla Marija Radovanović, Dunea je primer saradnje u regionu jer je to način da se ostvari zajednički interes.

Izložba je gostovala početkom oktobra u Briselu, u Evropskom parlamentu , izazvala je veliko interesovanje i dobila sve pohvale, s obzirom da ne postoji mnogo saznanja o stećcima kao jedinstvenim nadgrobnim spomenicima koji se mogu naći samo od južne Hrvatske, preko Bosne i Hercegovine i Crne Gore do zapadne Srbije.

Od Dubrovnika do Dubrovnika

Od početka septembra izložba „Stazama stećaka“ putuje od Dubrovnika, preko Ljubuškog u Bosni i Hercegovini, Brisela i Prijepolja odakle se seli u Pljevlja i vraća u Dubrovnik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari