U dve akcije, za tri dana, prošle sedmice novopazarska policija zaplenila je blizu četiri tone pilećih bataka (2.688 kilograma) i svinjskog mesa (1.100 kilograma). Roba je na ovo područje ušla sa područja Kosova i Metohije „alternativnim putnim pravcima“. Pileći bataci u 181 paketu i osam paketa energetskog napitka Red bul, u vrednosti od 300.
U dve akcije, za tri dana, prošle sedmice novopazarska policija zaplenila je blizu četiri tone pilećih bataka (2.688 kilograma) i svinjskog mesa (1.100 kilograma). Roba je na ovo područje ušla sa područja Kosova i Metohije „alternativnim putnim pravcima“. Pileći bataci u 181 paketu i osam paketa energetskog napitka Red bul, u vrednosti od 300.000 dinara, i kamion bez registarskih oznaka, zaplenjeni su u selu Izbice. Svinjsko meso, u vrednosti oko 160.000 dinara, u džipu bez registraskih oznaka, zaplenjeno je u selu Postenje nedaleko od Novog Pazara. Grupi koja je krijumčarila pileće batake, Samiru Kapetanoviću, iz Sjenice, organizatoru grupe, i Novopazarcima Samiru Aljoviću, Edinu Sinanoviću, Seadu Rušoviću i Adilu Aljoviću, istražni sudija Opštinskog suda u Novom Pazaru odredio je pritvor do 30 dana, a Edin Šabanović je zbog krijumčarenja svinjskog mesa dobio krivičnu prijavu. Po nalogu istražnog sudiji policija i tržišni i veterinarski inspektor su pretresli kontejner na novopazarskoj kvantaškoj pijaci vlasništvo Samira Kapetanovića, gde je pronađena veća količina prehrambene robe bez potrebne dokumentacije u vrednosti od blizu pola miliona dinara.
Ništa bez kafilerije
– U Novom Pazaru i bliže nema izgrađene kafilerije u kojoj bi se na neškodljiv način (spaljivanjem) uništavali životinjski leševi i ostali klanički konfiskati, odnosno, meso koje nije bezbedno za ljudsku ishranu. Prilikom izgradnje deponije Golo brdo, na jednom delu je napravljeno mesto za uništavanje. Dosadašnja praksa je bila da se zaplenjeno meso odvozi na deponiju smeća i tamo istovara, preko njega prelazi buldožer a onda zakopava – kaže za naš list mr Dragan Ćirković, republički veterinarski inspektor. On napominje da zamrznuto meso ne može da se pali, već je praksa da ga buldožer „izgazi“ a onda zakopa. Ćirković naglašava da ovdašnja inspekcija nema tehnološko-tehničkih uslova da se na drugi način uništava zaplenjeno meso, osim zakopavanja. Šansu vidi u početku rada kafilerije u Ćupriji sa kojom će biti uspostavljena stalna saradnja.
O presecanju krijumčarskih kanala Policijska uprava u Novom Pazaru je prvo izdala saopštenje za javnost, a potom je organizovana i konferencija za novinare na kojoj je prikazan video snimak o presecanju kanala krijumčarenja pilećih bataka. Ta informacija je izazvala šok u ovdašnjoj javnosti i od sredine prošle sedmice pileći bataci su deficitarna roba u ovdašnjim trgovinama.
Zaplenjeni pileći bataci su, kao i do sada, predati veterinarskoj inspekciji da se unište na deponiji Golo brdo. Oni kojima je ta raba oduzeta organizovali su iskopavanje, pranje i ponovno pakovanje sa namerom da ih ponovo puste u promet – rekao je Jasmin Duštinac, načelnik Odeljenja kriminalističke policije u Novom Pazaru. Pojasnio je da je roba iz zaplenjenog kamiona prebačena u vozilo Komunalnog preduzeća „Čistoća“ i u pratnji policije odvezena na gradsko smetlište. Načelnik Policijske uprave Dragan Terzić i načelnik Odeljenja Kriminalističke policije Jasmin Duštinac, novinarima su još rekli da ova akcija još nije završena, da postoje saznanja da su krijumčari i ranije radili isto, da nije mogla da se organizuje bez logističke podrške ljudi iz institucija gde to ne sme da se događa i da postoje operativna saznanja o kanalu na kojima se prala takva roba. O svemu javnost će biti obaveštena na vreme. Načelnik Terzić je istakao da će sugeristari Republičkoj veterinarskoj inspekciji da se zaplenjeno meso preda Prirodnom rezervatu Uvac za ishranu belih supova.
Prema podacima Republičke veterinarske inspekcije u Novom Pazaru, samo ove godine je zaplenjeno više od 10 tona mesa koje stiže sa Kosova i Metohije. Pileći bataci dolaze, uglavnom, iz SAD i Kanade, a svinjsko i goveđe iz Brazila, Čilea i Argentine. Krijumčarska računica je jasna i čista – na kosovskom tržištu kilogram mesa se kreće od jedan do 1,5 evra.
Prema nekim saznanjima ovdašnjih ekonomskih analitičara zamrznuta govedina iz Argentine i Brazila završava jednim delom na ovdašnjim roštiljima i u sudžuku. Odavno se zna da sa Kosova i Metohije na ovo područje stužu, osim mesa, suhomesnati proizvodi, riblje konzerve i paštete, sve vsrte južnog voća, rano povrće, pa čak i mlečni proizvodi. Od ukupno dopremljene robe od pet do 15 odsto završava na ovdašnjem tržištu, veleprodaja, maloprodaja i Kvantaška pijaca, a ostalo ide prema ostalim delovima Srbije. Prema zakonskoj regulativi na kvantaškoj pijaci mogu da se prodaju samo voće, povrće i jaja, ali u Novom Pazaru to nije slučaj. Načelnik ovdašnje policije Dragan Terzić je u razgovoru sa novinarima za ono što se događa ovde upotrebio izraz „kvantaška mafija“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.