Stanovi su u Somboru dva-tri puta jeftiniji nego u Novom Sadu i Beogradu! Pre nekoliko dana ključeve stana dobili su vlasnici koji su gradnju ugovorili sa firmom „Kalos“, „kčerkom“ istoimene firme u Austriji.
Ovo je najmoderniji stambeni objekat u Somboru – svaki stan ima sigurnosna vrata, interfon, klimu, priključak na kablovsku televiziju, vodomer, kalometar.

Stanovi su u Somboru dva-tri puta jeftiniji nego u Novom Sadu i Beogradu! Pre nekoliko dana ključeve stana dobili su vlasnici koji su gradnju ugovorili sa firmom „Kalos“, „kčerkom“ istoimene firme u Austriji.
Ovo je najmoderniji stambeni objekat u Somboru – svaki stan ima sigurnosna vrata, interfon, klimu, priključak na kablovsku televiziju, vodomer, kalometar. Reč je o stambenom objektu sa 90 stanova, dva su kvadrature po 170 kvadrata, šest trosobnih, ostali su dvoiposobni, dvosobni, a zanimljiv je i podatak da je jednosobnih stanova, čak 20. Taj podatak odslikava kupovnu moć Somboraca, kojima je slaba uteha da su ovde stanovi, u poređenju sa većim gradovima, izuzetno jeftini – kvadrat košta tek 580 evra. Zanimljivo je da je investitor pre nešto manje od godinu dana, kada je polagan kamen temeljac obećao da će stanovi biti useljivi 20. oktobra ove godine, u podne. Obećanje je ispunjeno, a „Kalos“ je započeo izgradnju nove zgrade od 80 stanova, koja će biti završena za 137 dana.
Tu je i kraj lepšeg dela priče. Do novoizgrađenog objekta nedostaje 50 metara asfaltnog puta, a izgradnja je bila obaveza opštine po ugovoru o kupoprodaji građevinskog zemljišta.
– Cene stanova u Somboru diktira slaba potražnja, odnosno kupovna moć građana, a investitor ovde ne može da računa na veći profit. U Somboru su samo komunalije jeftinije, sve drugo je kao u većim centrima, ponekad čak i skuplje. Recimo, u Nišu kubni metar frakcije šljunka košta četiri, u Somboru 30 evra. Problem je i u mentalitetu. Radno vreme u građevinskoj sezoni“ je od 7.00 do 17.00 sati i to „poštuju“ ovdašnji radnici, dok oni iz Austrije, isto naši ljudi, rade i do 20 sati. Inače, teško je naći kvalitetne radnike, svih struktura, a mnogi podizvođači su neodgovorni, komotni. Mnogo je još sitnih detalja, koji sputavaju tempo izgradnje. Ali, najveći problem su papiri. Administracija je užasno troma, a ako želimo da privučemo strane investitore to se prvo mora otkloniti – kaže za Danas Nedeljko Stanković, vlasnik „Kalosa“.
Stanković je diplomirani pravnik, poreklom iz Tuzle. Već 15 godina je u Austriji, a Sombor, kao drugo mesto boravka, odabrao je zato što je ovo „najbliži“ srpski grad Beču. Stanković je u Somboru izgradio kompleks sa benzinskom pumpom, autopraonicom, tehničkim pregledom, osiguranjem, vulkanizerom, mehaničarem, ali i marketom, sobama (osam) za prenoćište. U selu Svilojevo, opština Apatin, takođe je izgradio benzinsku pumpu, a gradi je i u selu Svetozar Miletić, opština Sombor.
– Ne gradim stanove besplatno, a uklapam se na taj način što upošljavam svoje mašine, kapacitete za proizvodnju betona. Međutim, planiram da stanogradnju preselim u Beograd, gde sam već radio, i u Crnu Goru – ističe Stanković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari