Zbog stanja na tržištu tovne stoke očaj somborskih stočara sve je veći, a zabeležene su i prve prodaje tovljenika po samo 35 dinara po kilogramu žive mere. Na prodaju pod ovim katastrofalnim uslovima odlučuju se tovljači kojima je novac preko potreban, a drugi razlog je da se dalje ne bi zaduživali za skupa stočna hraniva.
Zbog stanja na tržištu tovne stoke očaj somborskih stočara sve je veći, a zabeležene su i prve prodaje tovljenika po samo 35 dinara po kilogramu žive mere. Na prodaju pod ovim katastrofalnim uslovima odlučuju se tovljači kojima je novac preko potreban, a drugi razlog je da se dalje ne bi zaduživali za skupa stočna hraniva. Prošle sedmice preko Zadrugarka u Somboru isporučeno je tek 60 utovljenih svinja, cena se kretala oko 55 dinara. Ove sedmice najčešće ponuda je između 45 i 48 dinara, a ukoliko se ponudi 55 dinara na isplatu treba čekati veoma dugo.
– Da bi svinja dostigla težinu od 100 kilograma u hraniva treba uložiti oko 6.000 dinara, prase košta 2.000 dinara, a kada se dodaju veterinarske usluge i minimalna zarada tovljača od samo 500 dinara po tovljeniku, čiji tov traje četiri-pet meseci, otkupna cena bi morala da bude bar 90 dinara. Pre tri godine tovljenici su bili dostigli cenu od 120 dinara po kilogramu žive mere, ali je ona drastično opala, a povećani su troškovi tova – objašnjava za Danas Nikola Vukičević, komercijalista u Zadrugarki.
Stočari iz somborske opštine, jakog sirovinskog regiona, naglašavaju da nijedan tovljenik nije prodat klanicama po 75 dinara, koliko je odredila država. Do klanice u Senti veliki su transportni troškovi, a zbog gužve se nije moglo ni doći na red.
Ovih dana nešto je povećana tražnja prasadi, čije je otkupna cena između 70 i 80 dinara po kilogramu žive vage. Kupci su šverceri, a prasad nije namenjena za dalji tov, već za prvomajski ražanj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.