Centar za socijalni rad „Sveti Sava“ u Nišu dobije godišnje između 900 i 950 prijava nasilja u porodici, a 92 odsto prijava odnosi se na nasilje koje žene trpe od strane muškaraca, izjavila je danas porodični psihoterapeut tog centra Dragana Stojanović.
Ona je kazala da je broj prijava u prethodih pet godina „skoro uvek“ na istom nivou i da najveći broj prijava Centar za socijalni rad dobija od policije, a značajno manji broj od drugih ustanova po službenoj dužnosti, drugih članova porodice i anonimnih građana.
„Od trenutka kada je 2017. godine stupio na snagu zakon o sprečavanju nasilja u porodici naglo je porastao broj prijava, u prve dve, tri godine, čak 2,5 do tri puta“, izjavila je Stojanović na skupu koji je organizovan u Gradskoj kući u Nišu povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Ona je kazala da pomenuti podatak o porastu broja prijava govori o tome da se žene jesu osnažile i ohrabrile da prijave nasilje, ali i dodala da postoji i podatak da 47 odsto žena koje trpe neki oblik nasilja nikada to ne prijave institucijama.
Stojanović je rekla da podaci pokazuju i da se od ukupnog broja prijava koje dobije Centar za socijalni rad u Nišu oko 80 odsto odnosi na nasilje koje žene trpe od svojih sadašnjih ili bivših partnera.
„Nasilje u porodici je jedan ponavljajujući čin i nikada jedan čin nasilja nije iznenadan. Prethodi mu jedan jako složen proces gde postoji disbalans moći“, navela je Stojanović.
Razlozi su, dodala je, mnogobrojni, ali je suština u tome da je disbalans moći između počinioca i žrtve takav da nasilnik uvek ima potrebu i nameru da zadrži svoju nadmoć i kontrolu.
„Svi ostali faktori mogu biti potpomažući, da li je to odrastanje u negativnoj sredini, negativna životna iskustva, alkoholizam. To mogu biti samo okidači“, izjavila je Stojanović.
Direktorka Sigurne kuće za žene i decu žrtve porodičnog nasilja Sonja Šćekić kazala je da su od početka ove godine u Sigurnoj kući zbrinute 82 osobe i to 38 žena i 44 deteta, a među njima i dve žene sa invaliditetom.
„Naša najmlađa korisnica imala je 19 godina, a najstarija 74 godine“, kazala je Šćekić.
Ona je podsetila da Sigurna kuća postoji 13 godina i za to vreme u njoj je zbrinuto 1.350 korisnika.
„Od početka ove godine u odnosu na isti period prošle godine imamo desetak korisnica manje, ali u odnosu na prethodni period kada smo godišnje imali u proseku po 140 korisnika, sada imamo 90 do 100“, kazala je Šćekić.
Pomak je, dodala je ona, i to što se značajno manji broj žena vraća nasilniku, ove godine je to bilo osam odsto žena.
„Ohrabrujuće je i to što sada žrtve nasilja imaju veću podršku svoje primarne porodice za razliku od nekog ranijeg perioda“, izjavila je Šćekić.
Nakon izlaska iz Sigurne kuće, dodala je ona, veliki broj žena se vraća svojim roditeljima, što je rezultat promene svesti o nasilju nad ženama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.