Ne bežimo od činjenice da se opština Prijepolje kao pogranična sredina, nalazi u nezahvalnoj grupi od četrdeset najnerazvijenih lokalnih zajednica. Problemi su se ovde gomilali godinama, privatizacija odnosno vlasnička transformacija društvenih preduzeća je neuspela ili da se blaže izrazim, nije dovedena do kraja. Očigledan primer za to je nekada naše najveće preduzeće, Tekstilni kombinat „Ljubiša Miodragović“ koga sada u maju čeka i treća aukcijska prodaja, nakon neuspešne dve prethodne.

Naš najveći problem je veliki broj nezaposlenih i to je ono sa čim se suočava sadašnja koaliciona vlast koja preduzima sve aktivnosti koje su njenoj moći u cilju otvaranja novih radnih mesta za neke od oko 7.500 radnika koji su trenutno u našoj opštini bez posla; u jednom dahu konstatova i navede osnovni zadatak vladajuće koalicione garniture u Prijepolju, Dragoljub Zindović, predsednik opštine. Zindović je u čelnu fotelju „seo“ nakon ponovljenih lokalnih izbora i dogovora u centralnim sedištima SNS, čiji je kadar, DS i SDP, dok ju je zvanično vodio Rasim Ljajić.

Jedan broj nezaposlenih radnika i preduzetnika već neko vreme očekuju posao i lokacije za pokretanje odgovarajuće proizvodnje u budućoj industrijskoj zoni na Kolovratu. U kojoj fazi su ti poslovi?

– Industrijska zona predstavlja našu direktnu i neposrednu aktivnost. Gotovo svi poslovi su pri kraju, osim delova saobraćajnica i trafostanice. Smatram da će ovaj program kada uskoro počne da se realizuje omogućiti posao za nekoliko desetina radnika. Na drugoj strani, u stalnom smo kontaktu i sa odgovarajućim ministarstvima od kojih očekujemo i tražimo, uz podršku Vlade Srbije, iznalaženje partnera za naša preduzeća koja još nisu privatizovana.

Skoro je počela izgradnja novog mosta na Limu u Prijepolju.

– Moram da konstatujem da taj saobraćajni objekat koji se gradi u centralnom delu grada predstavlja najveću infrastrukturnu investiciju u poslednjih nekoliko decenija i da nam je pomoć Republike Srbije kroz sredstva NIP-a od 100 miliona dinara značajna i dragocena. Želim da istaknem da smo sa republičkim organima, mnogim institucijama, komisijama i direkcijama imali veoma korektnu, rekao bih čak dobru, saradnju u okviru koje smo dobili oko 20 miliona dodatnih vanrednih budžetskih sredstva za redovno izmirenje naših budžetskih obaveza, zatim i pomoć za saniranje šteta od prošlogodišnjih novembarskih poplava na području opštine. Veoma dobra saradnja je sa Kancelarijom za razvoj nedovoljno razvijenih lokalnih zajednica, kao i sa Direkcijom za vode odakle smo dobili deo novca za izgradnju vodovoda prema Lukama koji će za veoma kratko vreme biti završen.

U kojoj meri ste zadovoljni saradnjom sa inostranim investitorima? Upravo ste pre neki dan razgovarali sa predstavnicima ambasada zemalja članica Evropske unije.

– Nama je veoma značajana saradnja sa inostranim predstavnicima i pomoć koju od njih dobijamo, bilo da se radi o vladinim ili podrškama nevladinog sektora. Kroz različite programa smo sarađivali i sa EU i kao plod te saradnje realizovali veliki broj projekata. Samo da navedem podršku u izgradnji putnih saobraćajnica, revitalizaciji školskih i predškolskih ustanova, pomoć zdravstvu. Isto tako, neki naši značajni projekti čekaju investicionu podršku i nadam se da će nam inostrani fondovi biti uskoro još više dostupni.

I u Prijepolju pitanje promena postojeće regionalizacije i uvođenje statističkih regiona izazvalo je buru stranačkih reagovanja?

– Političke partije koje učestvuju u radu lokalnog parlamenta i deluju u ovoj sredini imaju različite stavove o ovom pitanju. Bilo je predloga da se pitanje izmena u broju statističkih regiona nađe i u dnevnom redu lokalnog parlamenta, ali skupštinska većina nije prihvatila taj predlog. To znači da mi nemamo o tome konkretan skupštinski stav, tako da u ovom trenutku možemo samo da međusobno razgovaramo. U svakom slučaju, taj zakon bi, smatram, trebalo da doprinese ravnomernijem regionalnom razvoju za što smo mi, kao nerazvijena opština životno zainteresovani.

Kako ocenjujete političku situaciju u opštini?

– Mogu da kažem da mi ovde imamo tradicionalno dobre međunacionane odnose između dva naroda, Srba i Bošnjaka. Mi kao koaliciona vlast činimo sve da ih još više unapredimo i razvijemo i to je jedan od zadataka kojem prilazimo odgovorno i sa punim poštovanjem prema zajedničkom suživotu svih naših građana bez obzira na nacionalnu, versku i svaku drugu pripadnost.

Investicije su dobrodošle, ako ne ugrožavaju prirodu

Trenutno je u lokalnoj javnosti veoma aktuelno, među organima vlasti nešto manje, nakon početničke euforije i zadovoljstva, i pitanje izgradnje hidrocentrala na Limu. Kako vi gledate na to?

– Tačno je da su sada mišljenja različita i među koalicionim partnerima u vladajućoj većini. Mogu samo reći da će oko toga ubrzo koaliciono veće, u kojem su odgovorni predstavnici stranaka i partija koje su na vlasti u Prijepolju zauzeti odgovarajući stav. Moje lično mišljenje je da su investicije dobro došle u Prijepolje i ja sam uvek za razvoj, ali koji bitno ne remeti i ne ugrožava životnu sredinu naših građana.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari