U procesima otvaranja uprave u Srbiji, što podrazumeva veću transparentnost, bolju komunikaciju sa građanima i uključivanje građana i civilnog društva, ima dobrih pomaka, ali dosta mera nije još sprovedeno, pokazuje novi izveštaj o sprovođenju Partnerstva za otvorenu upravu u Srbiji, koji je danas predstavio Centar za evropske politike (CEP).
Konstatovali smo da je oko 60 odsto mera koje su zacrtane u Akcionom planu za sprovođenje te inicijative u velikoj meri sprovedeno, što znači da se neke stvari pomeraju, ali ima i nedostataka, jer plan nije dovoljno ambiciozan, izjavila je programska direktorka CEP Milena Lazarević u Kući ljudskih prava.
Jedna od osnovnih preporuka koje smo mi kao Mehanizam za nezavisno izveštavanje dali je da novi Akcioni plan, koji se radi, donese smelije i konkretnije mere i obećanja države koje se ne odnose samo na obuke službenika ili zakone, nego na vidljive rezultate koje građani mogu da osete, rekla je Lazarević.
Kako je objasnila, Partnerstvo za otvorenu upravu je multinacionalna inicijativa koju je pokrenuo prethodni predsednik SAD Barak Obama i razvila se u više od 50 država, a dobro je što je i Srbija deo toga.
Pomoćnica ministra državne uprave Natalija Pavlović Šiniković je izjavila da je prvi vidljivi korak reforme „elektornizacija uprave“, najviše kroz uvođenje jedinstvenih upravnih mesta.
Ono gde najviše očekujemo je otvaranje javne uprave, kako bi ona postala servis građanima, povezivanje svih koji imaju podatke i olakšavanje njihove dostupnosti, kako bi građani najlakše ostvarili svoja prava, zaključila je ona.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog sekretarijata Bojana Tošić ukazala je da je upravo danas na dnevnom redu Skupštine Srbije Zakon o planskom sistemu, koji je zasnovan upravo na načelima otvorene uprave.
Najveći izazov je reforma javne uprave, koja je započeta i Sekretarijat je i osnovan kao njen deo, ali mora da se nastavi dalje, da se utvrdi sistem plata državnih službenika, napredovanje i zadržavanje kadrova, jer bez onih koji su stvorili sve ovo ne možemo ići dalje, rekla je ona.
Vršilac dužnosti direktora Kacncelarije za saradnju sa civilnim društvom Žarko Stepanović naveo je da se radi na Akcionom planu za partnerstvo za otvorenu upravu, što je inicijativa koju je prihvatilo više od 70 zemalja, među njima i Srbija.
Taj akt je koristan za reformu državne uprave, a akcenat je na uključivanje građana i nevladinih organizacija u praćenje rada državnih organa i saradnju s njima, u čemu NVO imaju kapacitet da doprinesu kvalitetu reforme, objasnio je Stepanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.