Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) ocenio je danas da je u daljem postupku promene Ustava potrebno da Ministarstvo pravde formira radnu grupu koja će izraditi rešenja u skladu sa mišljenjem Venecijanske komisije koja je konstatovala da većina izrađenih amandmana mora temeljno da se menja ili da se u potpunosti briše.
CEPRIS je naveo da je posle formiranja radne grupe potrebno sprovesti stvarnu javnu raspravu o usklađenosti predloženih rešenja sa unapred zacrtanim ciljem pri promeni Ustava Srbije – otklanjanjem političkog uticaja na sudsku vlast.
U saopštenju CEPRIS je naveo da bi Ministarstvo pravde, umesto izražavanja zadovoljstva sadržajem mišljenja međunarodnih stručnjaka, trebalo da prizna odgovornost za pogrešna rešenja i propuste koje je predložilo i koja su rezultirala brojnim primedbama Venecijanske komisije.
Prema Centru, ključna mesta kritike međunarodnih stručnjaka poklapaju sa onima koje je, pre upućivanja teksta Venecijanskoj komisiji, uputila stručna javnost u Srbiji.
Ključna primedba se odnosi na neadekvatnost sastava Visokog saveta sudstva i mogućnosti njegovog čestog raspuštanja, kao i neodgovarajući sastav Državnog veća tužilaca, u kom i dalje većinu čine članovi izabrani u Narodnoj skupštini.
Kritikovani su i predloženi razlozi za razrešenje sudija i tužilaca, izbor tužilaca u Skupštini, ujednačavanje sudske prakse zakonskim putem, neprecizne odredbe o upućivanju sudija na rad u druge sudove, kao i nedostatak javne rasprave o nacrtu ustavnih amandmana, piše u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.