Celodnevnim sastancima i ceremonijama Turska i Sirija su juče označile početak nove ere odnosa i saradnje koja je bila nezamisliva pre deceniju kada su tenzije bile izuzetno visoke zbog uverenja Turske da Sirija podstiče napade separatističkih militanata Kurdistanske radničke partije (PKK). Potpisan je i dokument kojim su ukinuta vizna ograničenja za putovanja između dveju zemalja i obećana izgradnja „zajedničke budućnosti“.
Za Siriju, saradnja sa Turskom, kandidatom za članstvo u EU, mogla bi da bude od velike koristi u smislu poboljšanja slike ove države u očima SAD i Evrope, smatraju analitičari. Reputacija Sirije je znatno narušena zbog bliskih veza sa Iranom, ali i militantnim grupama Hamas i Hezbolah. Turska bi mogla da pomogne Siriji i da izađe iz međunarodne izolacije, budući da Ankara jača svoju ulogu potencijalnog posrednika na Bliskom istoku.
Nakon jutarnjih sastanaka u Alepu u Siriji, zvaničnici obe zemlje stigli su do granice, odakle su ceremonijalnom šetnjom ušli u Tursku. Desetorica turskih ministara, među kojima i šef diplomatije, ministar odbrane, unutrašnjih spolova, ekonomije, energije i poljoprivrede, sastali su se sa svojim sirijskim kolegama. U narednih nekoliko dana u praksi će biti primenjeno gotovo 40 protokola i sporazuma, potvrdio je Ahmet Davutoglu, turski šef diplomatije.
„Od danas Turska će nastaviti da hoda istim putem kao i Sirija. Delićemo zajedničku sudbinu, istoriju i budućnost. Nastojaćemo da oživimo naš region kao centar civilizacije“, izjavio je Davutoglu.
Sporazum Ankare i Damaska došao je u trenutku pogoršanih odnosa Izraela i Turske, koja je otkazala vojne vežbe u kojima je trebalo da učestvuje i Izrael. Tenzije u odnosima ionako su pojačane nakon verbalnog sukoba spočetka godine između turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana i izraelskog predsednika Šimona Peresa, povodom izraelske vojne ofanzive u Gazi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.