Sabor Islamske zajednice u BiH na zasedanju održanom u subotu u Sarajevu odlučio je dapokrene proceduru za izbor novog reisu-l-uleme (vrhovnog poglavara), pošto sadašnjem reisu Mustafi ef. Ceriću mandat ističe 19. novembra. U obraćanju članovima Sabora Cerić, koji je za reisu-l-ulemu Islamske zajednice u BiH biran dva puta (1998 I 2005. godine),poručio je da se neće ponovo kandidovati. U izjavi za Danas Mevlud Dudić, potpredsednik Sabora Islamske zajednice u BiH, ispred Islamske zajednice u Srbiji, koju predvodi muftija Muamer Zukorlić, objašnjava da to ipak ne znači da Cerić neće biti kandidat jer mogu drugi da ga kandiduju.


-Sve mogućnosti su otvorene. Tačno je da je Cerić rekao da se neće kandidovati, ali nije isključeno da ga kandiduju drugi, a u tom slučaju on treba da se izjasni da li prihvata kandidaturu ili ne, kaže Dudić. Na pitanje da li to znači da će IZ u Srbiji ipak predložiti Cerića, Dudić nije direktno odgovorio. „Smatram da IZ nema ozbiljnijeg kandidata za reisa, a kandidatura nije privatna Cerićeva stvar“, naglašava. Ukoliko Cerić, ipak, ne bude kandidat za reisa, kao njegov mogući naslednik najčešće se pominje tuzlanski muftija Husein Kavazović. Pored njega, bosanski mediji, kao moguće kandidate, navodemuftiju travničkog Nusreta Abdibegovića, direktora Gazi Husrev-begove medrese Zijada Ljevakovića, bivšeg direktora ove medrese I ambasadora Senahida Bistrića. Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić takođe ne odbacuje mogućnost svoje kandidature za reisa, naravno „ako ne bude izabran za predsednika Srbije“ I ukoliko Cerić ne bude kandidat. U nedavnom intervjuu bosansko -hercegovačkoj TV Face Zukorlić je rekao da će odluku o tome doneti „kada bude vreme“ i ako se „pokaže namera nekih da ugroze autonomiju Islamske zajednice“.

Za sednicu Sabora, koja je održana iza zatvorenih vrata, vladalo je veliko interesovanje medija, ali sabornici nisu davali izjave. Potpredsednik Sabora Edhem Bičakčić je, u pauzi rasprave, kratko rekao da „na sjednici vlada konstruktivna atmosfera“. Sa tim se slaže I naš sagovornik Mevlud Dudić. „Na početku je bilo malo napeto, ali je sve proteklo u najboljem redu. Sednica je bila veoma konstruktivna i prihvaćeni su svi predlozi reisu-l-uleme Cerića i to sa 70 glasova za i samo osam protiv“, tvrdi Dudić. Kako javlja agencija MINA, na Saboru je izabrana komisija za izbor reisu-l-uleme na čijem čelu je predsednik Sabora Safet Softić, a članovi potpredsednici Sabora Mevlud Dudić i Edhem Bičakčić, Jusuf Zahiragić, predsednik Ustavne komisije i Mensur Karadža, predsednik glavne izborne komisije.

Sabor Islamske zajednice usvojio je pet amandmana na Ustav, koji se odnose na definisanje jedinstva Islamske zajednice, načina izbora zamenika reisu-l-uleme i statusa reisu-l-uleme nakon isteka mandata. Očekuje se da Cerić, ukoliko bude izabran novi reisu-l-ulema, dobije status počasnog reisa. Sabor je zadužio Rijaset i Ustavnu komisiju da sačine Platformu novog Ustava Islamske zajednice, produžio mandat sadašnjim muftijama do naredne sednice, na kojoj će reisu-l-ulema predložiti Saboru imenovanje muftija za naredni mandatni period, prihvatio izvještaje o radu Rijaseta za 2011. i budžet Rijaseta i njegovih ustanova za 2012. godinu.

Rijaset u junu o Zukorlićevoj predsedničkoj kandidaturi

Sabor je predložio Rijasetu da zauzme stav u vezi sa kandidaturom Muamera Zukorlića, glavnog muftije Islamske zajednice u Srbiji na predsedničkim izborima u Srbiji. Ta sednica očekuje se tek u junu.

Islamska zajednica u BiH nije do sada komentarisala potez muftije Zukorlića, a o tome nije bilo rasprave ni na subotnjoj sednici već je jedan član Sabora upitao šta da odgovore novinarima ako ih budu pitali o kandidaturi Zukorlića? Muftija Zukorlić je govorio sednici Sabora, ali ne o svojoj kandidaturi već predloženim izmenama u funkcionisanju IZ.Predsednik Sabora Safet Softić je ranije izjavio da je iznenađen Zukorlićevom kandidaturom. Prema Softiću, Rijaset je pre desetak godina usvojio odluku kojom je precizirano da verski funkcioneri ne mogu obavljati političke funkcije, niti promovisati političke partije.

Nisam kandidat

– Ja Mustafa, sin Ibrahimov, Cerić nisam kandidat za novi mandat reisu-l-uleme, nemam svog kandidata za reisu-l-ulemu, i nemam namjeru ni da se nudim ni da se namećem Islamskoj zajednici onog trenutka kad se formalno završi moj sadašnji mandat, a to je 4. muharrem, 1433, odnosno 19. novembar, 2012. godine. Dakle, sa tim datumom završava se moj mandat, poslije kojeg ne želim obnašati dužnost reisu-l-uleme ni jedan dan. Za vašu informaciju, ja sam u četvrtak 21. džumade-l-ula, 1433, odnosno 12. aprila, 2012. godine predsjedniku Sabora Islamske zajednice Safetu Softiću kovertirao svoju ostavku na dužnost reisu-l-uleme koju može otvoriti kad god hoće i usvojiti je sa razlogom ili bez razloga. Prema tome, ovaj Sabor Islamske zajednice ima na raspolaganju sedam mjeseci i četiri dana da organizira izbore za reisu-l-ulemu za naredni mandat. Nema nikakvog razloga da se svi rokovi oko izbora reisu-l-uleme ne ispoštuju, poručio je Mustafa ef.Cerić u svom govoru članovima Sabora.

Reis Cerić je apelovao na članove Sabora i vernike da ne nasedaju na medijske spekulacije intrige i dezinformacije oko izbora reisu-l-uleme. „Oni koji se navodno brinu o Islamskoj zajednici uglavnom nisu ni njeni članovi a kamoli poznavatelji njenih prilika i potreba. To su lažni dušebrižnici koji pokušavaju širenjem spletki, smutnji i kleveta u i oko Islamske zajednice razbiti njeno jedinstvo, obesmisliti njenu misiju i obezglaviti naš narod“, zaključio je Cerić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari