Tokom letnjih meseci Šabac nema problema sa vodosnabdevanjem.
Izvorišta u Tabanoviću u gradsku vodovodnu mrežu daju više od 300 litara vode u sekundi, dok su kapaciteti dvostruko veći.
To je prirodna blagodet tzv. cerske žice, nastale od poniranja Drine kod Malog Zvornika čija je voda potpuno hemijski i bakteriološki ispravna za piće.
Može i da se flašira, a to bi bila investicija od oko pet miliona evra.
Suština je dugoročno rešeno pitanje vodosnabdevanja građana Šapca, za razliku od drugih sredina gde je znatan deo kvalitetnih izvorišta prodat stranim kompanijama.
Plan je i da se do udaljenijih sela, kao što su pocerska, dovede pijaća voda. Širenje vodovodne mreže vezano je za korišćenje postojećih izvedenih priključaka, a spremno je 1.700.
Za korisnike priključak bi koštao oko 450 evra po domaćinstvu, što bi se plaćalo u ratama.
To je i uslov donacija i kreditiranja nemačke KfV banke koja je uložila značajna sredstva, pored ostalog oko milion evra u nabavku terenskih vozila, specijalizovanih cisterni za odgušivanje kanalizacije, zamenu vodomera i drugih poslova u nadležnosti JKP Vodovod.
Međutim, problem su pedesetak udaljenijih sela, za čije vodosnabdevanje su potrebna znatna sredstva, koja bi mogla stići iz Republike, ukoliko se ostvari šansa iz najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o ulaganju u vodosnabdevanje i kanalizacionu mrežu, vredno nekoliko milijardi evra.
Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović ukazao je da Šabac ima spremne projekte: „Imamo generalni projekat vodosnabdevanja i generalni projekat odvođenja otpadnih voda, a to znači da imamo generalne projekte za sve što je predsednik Vučić rekao, da voda i kanalizacija stignu do svake kuće u šabačkom kraju. Za ostvarenje takvog plana potrebno 75 miliona evra za kanalizaciju i 38 miliona evra za vodu.“
On podseća da je grad Šabac od 2000. godine do sada uložio 44 miliona evra za vodovodnu i kanalizacionu mrežu.
Posebno značajno je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, jedino funkcionalno u Srbiji, u koje je Evropska unija uložila oko 15 miliona evra.
To je dugoročan posao i Šabac je barem desetak godina ispred Beograda i drugih gradova u tom pogledu. Potrebno je uraditi planove, sledi izgradnja i ugradnja opreme kao i probni rad postrojenja.
Međutim, problem je što republička vlast opstruiše rad ovog postrojenja, jer je ona potpisala ugovor sa Evropskom unijom.
Ostaje nedovršena druga faza na postrojenju, tzv. linija mulja. Za sada se taj mulj odvozi mada po projektu on bi mogao da se koristi za proizvodnju električne energije kao i za đubrenje zemljišta.
Potrebno je 2,5 miliona evra, Šabac ima gotov projekat i tender bi odmah mogao da bude raspisan.
Ali, iz Srbija voda kažu da nemaju sredstava za to, a Šabac je spreman da uloži polovinu sredstava. S druge strane ovo postrojenje godišnje preradi oko šest miliona kubnih metara vode koja je 40 odsto čistija od savske.
S druge strane Beograd za vododosnabdevanje koristi savsku vodu, a pri tom u nju i Dunav se direktno izliva više od 300 kanalizacionih cevi.
Jedno od novina koja može da se primeni u brdskim predelima je tzv. vakuumska kanalizacija, koja se uspešno pokazala u Sloveniji.
U prigradskom naselju Jevremovac, sa oko tri hiljade žitelja, spreman je ovaj ekološki projekat vredan 1,5 miliona evra, i kad bi država to pomogla, realizacija bi trajala nekoliko meseci. Međutim, izgleda da od obećanja predsednika Vučića o ulaganju u ekološke projekte nema ništa, čak ni u Borč, gde je to izričito obećao.
Tekstovi su deo projekta, koji se sufinansira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.